BRNĚNSKO TANČÍ A ZPÍVÁ - Písně, tance a zvyky na Brněnsku

15. 6. 2017
centrum města

Tradice nemizí v nenávratnu, jsou stále přítomné. Dokazuje to i další ročník přehlídky folklorních souborů a skupin Brněnsko tančí a zpívá. Ve dvou termínech - 15. a 21. června 2017 - se v centru Brna představí folklorní soubory a skupiny z Brna a okolí. Účastníci přehlídky ukáží místní kroje a krajové oblečení, zvyky a tance.

tématem 42. ročníku této přehlídky jsou 15. červnaPísně, tance a zvyky na Brněnsku a 21. června Dětské tance, písně a hry na Brněnsku.

A něco z historie festivalu: První národopisná přehlídka s názvem „Brněnsko tančí a zpívá“ se uskutečnila z iniciativy brněnské etnografky Zdenky Jelínkové v roce 1975. Nejprve jako součást národopisných slavností v Troubsku. Podpora folklórních souborů Brněnska přinesla první plody v roce 1980, kdy se za jejího řízení Brněnsko prezentovalo v hlavním programu MFF ve Strážnici s pořadem „Ta brněnská brána“. Bohatství a krása tanců, písní i krojů překvapila etnografy i festivalové návštěvníky. Od roku 1986 se přehlídka osamostatnila pod názvem „Národopisná slavnost Brněnska“ a od roku 1990 již nesla současný název. Na jejím pořádání se podílelo také tehdejší Městské kulturní středisko a místem konání se stalo nádvoří Staré radnice. Aby se krásou krojů mohlo potěšit co nejvíce diváků, předcházel jí průvod účinkujících ulicemi středu města. V roce 2006 bylo založeno občanské sdružení (dnes spolek) Brněnsko tančí a zpívá.

Brněnský Folklorní rok 2017

Brněnský fašank 28. 2. 2017