KAM v Brně - recenze

Od r. 1903 pracuje nedaleko od moravské metropole Ořechovské divadlo Ořechov, prezentované nyní vtipným logem oříšku s dvěma vylézajícími červíky. Tento mezinárodně proslulý vesnický amatérský soubor, který se teprve před pěti lety přestěhoval z adaptované selské stodoly do nových prostor v tamním Kulturním centru, zůstává úspěšnou, rozličnými cenami ověnčenou stálicí mnoha našich ochotnických přehlídek včetně Jiráskova Hronova a vícekrát vyjel také do zahraničí (Maďarsko, Německo, Švédsko, Anglie, Belgie, Švýcarsko, Chorvatsko aj.).

Rozbitý džbán

Už třetí režijní realizací v této sezóně se v činohře brněnského Mahenova divadla představil Martin Františák. Po inscenacích s tragickými náměty (Oidipus, Ďáblice) sáhnul po komedii německého klasika Heinricha von Kleista Rozbitý džbán. Zpracování včetně výpravy (Marek Cpin) je tentokrát pojato poměrně tradičně. Tvůrci zachovali ve velké míře původní text. I když ve vyznění hry došlo v závěru k posunu směrem k deziluzi.

Sweeney Todd přeje dobrou chuť s kanibalskými koláčky

Zavítáte-li do Divadla na Orlí na představení hudebního thrilleru Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, ještě než budete vpuštěni do hlediště, možná právě k Vám přistoupí značně ošuntělé ženské stvoření, aby na Vás vyžebralo nějakou almužnu. Dotěrné opruzování je tak přesvědčivé, že leckdo z diváků je v prvém okamžiku přesvědčen, že do foyeru nedopatřením vnikla nějaká bezdomovkyně z ulice.

Rodinné střety u pokažené večeře – Jméno

Trvalou součást nabídky Městského divadla Brno tvoří repertoár komediální, převážně anglické nebo francouzské provenience. Jeho galskou větev vaudevillového a konverzačního žánru tvoří v posledních letech veseloherní řetězec úspěšných premiér - od stále reprízovaného evergreenu, Feydeauova Brouka v hlavě (1996) přes kusy jako Monsieur Amédée (1997), Manželství na druhou (2001) nebo proslulý Slaměný klobouk (2006) po Kumšt Yasminy Rezy (2008) a Veberova Blbce k večeři (2009).

Současný šéf činohry brněnského Národního divadla Martin Františák je velmi aktivním tvůrcem. Za poslední tři měsíce realizoval se souborem ND už dvě režie (Oidipus, Ďáblice), obě velmi zdařilé. A v únorové premiéře hry Havel v zemi čeledínů se navíc představil i jako dramatik.

Mezi brněnskými autorsky soběstačnými soubory alternativní Thálie (Divadlo Feste, divadlo Líšeň, Paradox aj.), často vystupujícími i v málo příznivých prostorech klubů či kaváren (v nejlepším případě pod „křídly“ „Provázku“, HaDivadla či Stadecu) a soustavně se věnujícími závažné společenské tematice (holocaust, poválečný divoký odsun Němců, disidentství, alkoholismus, dluhové pasti atp.), prosazuje se výrazně „nezávislá divadelní platforma pro experimenty s realitou“ DOK.TRIN.

Černá labuť

Inscenace Černá labuť uvedená v únorové premiéře v brněnské Redutě, si pohrává s myšlenkou, jak důležitou roli mají neočekávané události v lidském životě i v historii. Výchozím textem je kniha esejisty Nassima Taleba, který se jako statistik a analytik zabývá zkoumáním pravděpodobnosti na profesionální úrovni.

Stránky

KAM v Brně...

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Adresa:

KAM v Brně...
Turistické informační centrum města Brna, p. o.
Radnická 4
658 78 Brno

 

Redakce:

Bc. Kateřina Žížková
tel. +420 542 427 143
e-mail: zizkova@ticbrno.cz

Monika Špinarová
tel. +420 542 427 133
e-mail: spinarova@ticbrno.cz

 

Objednejte si zvýhodněné roční předplatné za 308 Kč (11 čísel, v letních měsících časopis vychází jako prázdninové dvojčíslo, cena jednoho výtisku pro předplatitele 28 Kč, cena jednoho výtisku ve volném prodeji 30 Kč) – tel. 800 300 302, e-mail: postabo.prstc@cpost.cz

Časopis lze zakoupit v novinových stáncích, ve vybraných knihkupectvích a v informačních centrech.

+420 542 427 115