KAM v Brně - recenze

Brněnské operetní kříšení pokračuje

Po zrušení samostatného operetního souboru ve zdejším Národním divadle zhruba před deseti roky nemá tento žánr v moravské metropoli zrovna na růžích ustláno, i když se mu čas od času věnují jak Městské divadlo Brno (dokonce se samostatným tělesem šéfovaným Igorem Ondříčkem), tak NdB.

Když hlediště hledá vraha

Ve své vyvážené činoherní i hudební nabídce mívá Městské divadlo Brno šťastnou ruku při kvalitně nastudovaných titulech komediálních. Některé se stávají repertoárovými stálicemi – stačí připomenout stále reprízovaného Feydeauova Brouka v hlavě (1996)nebo Charleyovu tetu od Brandona Thomase z r. 2007.

Veroničin nepokoj

Novou sezónu zahájila činohra Mahenova divadla uvedením odložené premiéry hry Veroničin pokoj. Autorem je americký spisovatel a specialista na hororové příběhy Ira Levin a tomu odpovídá i žánr inscenace. Nečekejte ale žádné rekvizity známé z klasických hororů. Hrůza zde vyplývá hlavně z psychického nátlaku a manipulace.

Klicperovská taškařice v Radosti

Především vzhledem k peripetiím jarního výběrového řízení na post ředitele prožilo brněnské Divadlo Radost druhou polovinu uplynulé sezony v atmosféře dosti neklidné a rušné. Rozloučilo se s ní ovšem uvolněně a bujaře, když na konci června a poté během prázdnin uvedlo jako její pátou premiéru populární komedii Václava Klimenta Klicpery Hadrián z Římsů.

Figarova svatba

Činohra Mahenova divadla se s letošní sezónou rozloučila komedií Figarova svatba inscenovanou v režii Tomáše Svobody. Autor D. C. Jackson, který byl dokonce červnové premiéře osobně přítomen, se nechal Baumarchaisovou předlohou inspirovat pouze volně. Děj přesunul do současnosti a situoval jej do rodného Skotska, do prostředí velkého finančního ústavu.

Sklepní scénu ovládly přízraky

Renomované brněnské Divadlo U stolu (DUS), logisticky složitě pracující bez vlastního hereckého souboru, přirozeně preferuje komorní tituly s nevelkým obsazením. Vedle pravidelných repríz starších nastudování, dalších „přidružených“ aktivit (cykly Ale báseň je dar, ... a zase blues aj.) i občasných zájezdů nabídlo v uplynulé sezoně trojici nových premiér.

Záhrobní taškařice o švédském obléhání Brna

Od r. 1903 pracuje nedaleko od moravské metropole Ořechovské divadlo Ořechov, prezentované nyní vtipným logem oříšku s dvěma vylézajícími červíky. Tento mezinárodně proslulý vesnický amatérský soubor, který se teprve před pěti lety přestěhoval z adaptované selské stodoly do nových prostor v tamním Kulturním centru, zůstává úspěšnou, rozličnými cenami ověnčenou stálicí mnoha našich ochotnických přehlídek včetně Jiráskova Hronova a vícekrát vyjel také do zahraničí (Maďarsko, Německo, Švédsko, Anglie, Belgie, Švýcarsko, Chorvatsko aj.).

Stránky

KAM v Brně...

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Adresa:

KAM v Brně...
Turistické informační centrum města Brna, p. o.
Radnická 4
658 78 Brno

 

Redakce:

Bc. Kateřina Žížková
tel. +420 542 427 143
e-mail: zizkova@ticbrno.cz

Monika Špinarová
tel. +420 542 427 133
e-mail: spinarova@ticbrno.cz

 

Objednejte si zvýhodněné roční předplatné za 308 Kč (11 čísel, v letních měsících časopis vychází jako prázdninové dvojčíslo, cena jednoho výtisku pro předplatitele 28 Kč, cena jednoho výtisku ve volném prodeji 30 Kč) – tel. 800 300 302, e-mail: postabo.prstc@cpost.cz

Časopis lze zakoupit v novinových stáncích, ve vybraných knihkupectvích a v informačních centrech.

+420 542 427 115