KAM v Brně - recenze

Současný šéf činohry brněnského Národního divadla Martin Františák je velmi aktivním tvůrcem. Za poslední tři měsíce realizoval se souborem ND už dvě režie (Oidipus, Ďáblice), obě velmi zdařilé. A v únorové premiéře hry Havel v zemi čeledínů se navíc představil i jako dramatik.

Mezi brněnskými autorsky soběstačnými soubory alternativní Thálie (Divadlo Feste, divadlo Líšeň, Paradox aj.), často vystupujícími i v málo příznivých prostorech klubů či kaváren (v nejlepším případě pod „křídly“ „Provázku“, HaDivadla či Stadecu) a soustavně se věnujícími závažné společenské tematice (holocaust, poválečný divoký odsun Němců, disidentství, alkoholismus, dluhové pasti atp.), prosazuje se výrazně „nezávislá divadelní platforma pro experimenty s realitou“ DOK.TRIN.

Černá labuť

Inscenace Černá labuť uvedená v únorové premiéře v brněnské Redutě, si pohrává s myšlenkou, jak důležitou roli mají neočekávané události v lidském životě i v historii. Výchozím textem je kniha esejisty Nassima Taleba, který se jako statistik a analytik zabývá zkoumáním pravděpodobnosti na profesionální úrovni.

Opereta dostává v Brně další šanci

V loňském roce se v našem městě oživil interpretační i divácký zájem o „podkasanou múzu“: víceméně na amatérské bázi se zrodilo Nové operetní studio, vedené Josefem Šabakou za podpory jeho spoluprodukční a umělecké poradkyně muzikoložky Evy Šlapanské.

Monteverdimu v Brně zřejmě pivo šmakovalo

Myslíte, že tvrzení o pobytu proslulého italského skladatele Claudia Monteverdiho (1567-1643) v českých luzích a hájích a dokonce v Brně zavání mystifikací? Hudebně-taneční pásmo „Claudio Monteverdi a české země“ výmluvně napovídá, že tento komponista si své putování po vlastech českých a moravských vychutnával plnými doušky, jak se ostatně na renesancí odkojeného mladého muže sluší a patří. A jak Monteverdiho divadelní vandr vznikl a kdo jsou jeho autoři?

Čarokraj si své fanoušky určitě najde

Děti v jihomoravské metropoli a jejím širokém okolí si rozhodně nemohou stěžovat, že by se k nim brněnská divadla chovala macešsky. Není to dlouho, co jim brněnský balet kolem Vánoc nabídl ve dvanácti uvedeních nového Louskáčka, koncem ledna přišlo Městské divadlo Brno s lákavou nabídkou pohádkového muzikálu Let snů LILI a neuplynula ani dlouhá řada dnů, kdy se připomněl operní soubor Národního divadla Brno s premiérou rodinné operní expedice Čarokraj

Aplaus pro HaDivadlo

Počátek každého nového roku bývá vhodnou příležitostí nejen k vyhlašování rozličných osobních předsevzetí (byť zpravidla poté nedodržených), ale také k bilancování uplynulého období. V oblasti naší Thálie se jedná mj. o několik celostátních anket. Nejpohotovější je prestižní anketa čtrnáctideníku Divadelní noviny, publikovaná hned v prvním, lednovém čísle a statisticky zpracovaná redaktorem Vladimírem Hulcem.

Stránky

KAM v Brně...

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Adresa:

KAM v Brně...
Turistické informační centrum města Brna, p. o.
Radnická 4
658 78 Brno

 

Redakce:

Bc. Kateřina Žížková
tel. +420 542 427 143
e-mail: zizkova@ticbrno.cz

Monika Špinarová
tel. +420 542 427 133
e-mail: spinarova@ticbrno.cz

 

Objednejte si zvýhodněné roční předplatné za 308 Kč (11 čísel, v letních měsících časopis vychází jako prázdninové dvojčíslo, cena jednoho výtisku pro předplatitele 28 Kč, cena jednoho výtisku ve volném prodeji 30 Kč) – tel. 800 300 302, e-mail: postabo.prstc@cpost.cz

Časopis lze zakoupit v novinových stáncích, ve vybraných knihkupectvích a v informačních centrech.

+420 542 427 115