KAM v Brně - z obsahu

KAM v Brně... – ideální průvodce brněnskou kulturou a dobrý rádce při hledání možností jak vyplnit volný čas. Jeho nedílnou součástí je literární příloha, mapující kulturní dění v Brně z pohledu širší čtenářské veřejnosti. Magazín vychází od roku 1957.

Třetí únorový víkend patří v Brně tradičně Mezinárodnímu dni průvodců. Samotní oslavenci – průvodci – ani letos nezahálejí. Připravují řadu zajímavých akcí, na kterých byste neměli o víkendu 18. a 19. února chybět. Akci pořádá Turistické informační centrum města Brna ve spolupráci s Asociací průvodců České republiky.

Začalo to před 25 lety, kdy se parta devíti Brňanů domluvila na založení rádia. Je jasné, že se našich „devět statečných“ muselo popasovat s mnoha problémy a útrapami, ale protože šli za svým snem naplno a nic nevzdávali, jsme tu s vámi letos už čtvrt století.

Brno je své, autentické město se zvláštní atmosférou, která se musí zažít. Jiné je v centru, jiné v různých čtvrtích a na periferii. Pro ty, co prahnou po zážitcích nad rámec běžných turistických tras, bude letos k dispozici autentický průvodce městem TO JE BRNO.

Folklor a tradice najdete v každém kraji, ale pro Brno a jižní Moravu je tato tématika obzvášť příznačná. Lidová kultura se tady předává po staletí z generace na generaci a v současné době se zajímavým způsobem mísí s moderním životním stylem. To vše bude reflektovat projekt Folklorní rok.

S Valentýnem si často nevíme rady, zda ho přijmout, nebo se mu vysmát. Ale my v Artu jsme takoví narkomani lásky, že jsme pro vás připravili naprosto speciální program! Bez cynismu a nám jindy tak drahé ironie!

I letos se vám zatočí hlava štěstím a můžete poznat lásku s hlavou v oblacích. Kde? Na věži Staré radnice. Vysoko nad střechami domů ukažte své drahé polovičce, že je vaše láska velká jako Brno!

Ani přehlídka českých klasických filmů se neobejde bez premiéry. V Artu tak poprvé budete moci vidět nově zrestaurovaný film Ze soboty na neděli. Film natočil Gustav Machatý (Erotikon, Extase) a bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co česká předválečná kinematografie vyprodukovala. A nebojte se, není němý,

Už potřetí se budete moci v Artu připravit na budoucnost a zjistit, zda kopat úkryt a kupovat balenou vodu, či si chystat transparenty na vítání mimozemšťanů. Takže, tak i tak, přátelé.

I tento rok přináší festivaly várku severských filmů. Na konci ledna diváky v kině Art potěšil Scandi. Tituly, které byly úspěšné v minulých letech, i absolutní novinky zas přinese únorová Severská filmová zima v Sále Břetislava Bakaly.

Uršula. Pod tímhle jednoduchým názvem se skrývá vyprávění o lidech, kteří chtějí žít a touží po různých věcech, ale nakonec to z rozličných důvodů dopadne tak, jak nikdo nechce. Ve středu pozornosti přitom stojí žena, která pod silou vášně a nešťastnou náhodou zabije svého manžela.

Dovolte, abych vás pozvala na první samostatný koncert izraelské zpěvačky Achinoam Nini, známé jako Noa. Uskuteční se 6. února v brněnském Janáčkově divadle. U nás se Noa objevila poprvé na Colours of Ostrava v roce 2005,

Masarykova univerzita na sklonku minulého roku otevřela prostor pro současné umění s názvem Galerie Pitevna na Komenského náměstí. Svou činnost zahájila výstavou Mileny Dopitové, umělkyně etablované u nás i v zahraničí.

Čtyřiasedmdesátiletý Martin Scorsese patří mezi nejvýznamnější americké režiséry posledních padesáti let. A to doslova, protože právě před padesáti lety natočil svůj první (ještě amatérský) celovečerní film Kdo to klepe na moje dveře?

Představte si, že v knihkupectví uvidíte svoji vlastní knihu, nebo že jste vyhráli v literární soutěži. Zdá se to jako nedosažitelný cíl, ale nemusí to tak být.

Při rozhovorech se spisovateli pro svůj blog Literární alchymie jsem zjistila,

Před osmi lety jsme se rozhodli v našem Slováckém souboru Šafrán Brno přiblížit lidem a zvláště mladším obyvatelům města jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulosti důležitým předělem hospodářského roku na vesnici. A krásná tradice se drží dodnes.

Od půlky ledna se po celé republice koná osmý ročník festivalu Grand restaurant. Monumentální motto slibuje ve vybraných restauracích přímo vznešené „Baroko na talíři“. Jak takové baroko vypadá? Něco málo prozradíme, zbytek ale běžte ochutnat.

Nový rok znamená pro mnohé přelom. Když se zamyslím nad našimi předsevzetími, je to jen oddalování něčeho nevyhnutelného, do čeho se nechceme moc pouštět a necháváme to na hezké datum. Je jedno, začneme-li věci měnit dnes, za měsíc, nebo od prvního ledna.

Byla jednou jedna princezna Milena, která bydlela v Království zlatého slunce. Všechno v něm šlo jako po drátku – alespoň do doby, než … kde se vzal, tu se vzal … na smrdutém trojhlavém drakovi přiletěl nevítaný nápadník, princ z Království černého mraku!

Milujete architekturu? Pak je pro vás valentýnská procházka s architekty to pravé. Představí vám pasáže. Ne jako části textů ani jako figuru ve španělské jezdecké škole či jako průchodnost trávícího traktu, ale jako průchody domem či komplexem domů. 

KAM v Brně...

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
Turistické informační centrum města Brna, p. o.
Radnická 4
658 78 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Špitálka 70/16, Trnitá
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz
telefon: +420 602 509 278

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307