KAM v Brně - z obsahu

KAM v Brně... – ideální průvodce brněnskou kulturou a dobrý rádce při hledání možností jak vyplnit volný čas. Jeho nedílnou součástí je literární příloha, mapující kulturní dění v Brně z pohledu širší čtenářské veřejnosti. Magazín vychází od roku 1957.

Brno si letos připomene 371. výročí slavné kapitoly z historie města a také hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v době třicetileté války v roce 1645.

„Pomohla vám ta vaše Černá,“ křičeli na vítězné Brňany poražení švédští obléhatelé, když museli odtáhnout s nepořízenou. Právě na památku událostí 15. srpna 1645 si připomínáme hvězdný den našeho města.

Když se 3. května 1645 před Brnem objevily první oddíly švédského vojska vedeného generálem Torstensonem, nikdo z obyvatel netušil, jak dlouho bude trvat obléhání města a kolik úsilí budou muset vynaložit, než se svobodně otevřou zatarasené brány a všichni volně vydechnou.

Autorem nového vizuálu Brněnské 16 je grafické studio The Rodina v čele s grafičkou a performerkou Terezou Rullerovou, které jsme položili několik otázek.

Chcete se trochu bát? Zažít neopakovatelnou atmosféru svíčkami osvětleného království smrti, které se nachází pod tenkou slupkou městské dlažby? Právě pro vás jsme připravili Noční prohlídky kostnice u svatého Jakuba. Ta bude každý srpnový pátek otevřena přes půlnoc.

V přízemí nového parkovacího domu na Panenské ulici, hned vedle vchodu do Mincmistrovského sklepa, vznikne letos na podzim nové informační centrum se širokou nabídkou služeb.

Ne, nečeká nás náhlá změna toku řek... To jen známá pražská kapela zamíří v sobotu 20. srpna na nábřeží Svitavy na festival Překročme řeku.

Slavné momenty historie města, jeho současná podoba, atmosféra v různé denní době, nepoznaná zákoutí. To vše se představí zájemcům o víkendech v průběhu července a srpna v rámci letních city tours.

Brněnské suvenýry už nejsou jen červené a ve tvaru krokodýla. Turistické informační centrum města Brna připravilo pro letní měsíce několik nových kolekcí, které jsou designově zajímavé, odkazují k městu a současně mají velkou výhodu – jsou praktické.

Vlakové soupravy mezi Ostravou a Brnem jsou veterány na kolejích a z vagónů se stále „dělá potřeba“ rovnou na pražce. Průvodčí jsou nerudní a jídelní vozy dávno odstavené v depech. Jede se v nacpaných vozech a se zpožděním, čas se tu zastavil v osmdesátých letech, schází jen ozbrojená stráž železnic.

Léto nemusí nutně pro všechny herce znamenat divadelní prázdniny. Soubory často vyrážejí ze zatemnělých sálů na čerstvý vzduch. V této rubrice ostatně najdete další podrobnosti... Pojďme se ale zaměřit na výrazné inscenace, které vznikly v Brně v první polovině letošního roku a na které se můžete těšit i na podzim.

ProART – mezinárodní workshop festival tance, zpěvu, herectví, fotografie a dalších performing arts se letos poprvé uskuteční ve třech českých městech, a to v Praze, Brně a Valticích. Festival na zámku ve Valticích je letošní novinkou a je inspirovaný 400. výročím úmrtí Williama Shakespeara.

Léto v Brně je specifickým obdobím. Jindy tepající město se s odlivem studentů změní na pohodové, řekl bych až dovolenkové městečko. Na první pohled se může zdát, že se stejným způsobem zpomalí i hudební dění ve městě. Opak je však pravdou a podle mě ani v létě nemusí Brňáci za hudbou cestovat daleko. 

Už po dvanácté se tentokrát uskuteční tradiční Jazzový večer v Botanické zahradě. 

Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity založil v roce 1922 profesor Josef Poděpra. Její umístění bylo zamýšleno pouze jako provizorní, přesto ji i dnes najdeme na Kotlářské ulici.

Zdálo by se, že léto vybízí kromě zvýšené konzumace zmrzliny i k odlehčené zábavě. Muzeum romské kultury však vybralo pro letní programovou nabídku dočasných výstav téma závažné a důležité. Charakterizuje jej lidská touha po svobodě a nemožnost ji naplnit.

Patříte-li k vyznavačům „zvrhlého vkusu“, tedy k obdivovatelům jemného, sofistikovaného, ale i břitkého humoru brněnské autorky Venduly Chalánkové, která pod touto značkou tvoří, nechte se překvapit její výstavou Schodek.

Nové prostory brněnské Fait Gallery zaplní během července už II. výstavní blok, v jehož rámci lze zhlédnout retrospektivní výstavu Václava Stratila Krajiny.

Kdo to s filmy myslí v létě vážně, jezdí do Karlových Varů a na Letní filmovou školu, kde si najde desítky dobrých věcí. Lidé, kteří čekají, co jim dovezou multiplexy až pod nos, to ale taky nemají špatné.

Po loňském úspěchu opět kino Scala, Moravská galerie v Brně a Morgal roztáhnou filmové plátno pod klenbou noční oblohy na nádvoří Místodržitelského paláce. Scalní letňák vás zve na jedinečné filmové zážitky.

Slavného španělského surrealistu Fernanda Arrabala, autory historických próz, detektivek či grafických románů představí letošní, už sedmnáctý, Měsíc autorského čtení. Zprvu jednorázové gesto pro kamarády a jejich kamarády v brněnském Kabinetu múz postupně nabobtnalo v monstrum o 310 večerech ve čtyřech zemích a pěti městech.

Nejen genetik, také meteorolog, včelař a kněz. To byl Gregor Johann Mendel. Kompletní DNA této významné brněnské osobnosti odhalí festival MENDEL IS BACK, který volně naváže na loňské oslavy jeho výročí Mendel: The Legacy.

Rybí maso zbožňuju od malička – ještě aby ne. Můj otec je vášnivý rybář a jeho úlovky pravidelně zdobily naši jídelní tabuli. Ještě raději mám ale ryby mořské, takže mě těší čím dál kvalitnější síť brněnských restaurací a obchodů, kde vždycky uspokojím své chuťové buňky.

Zůstáváte přes prázdniny v Brně a chcete se cítit jako na dovolené? Pořiďte si prvního průvodce brněnskou gastronomií – časopis FOOD DRINK BRNO – a podnikněte „tour de nejlepší restaurace jihomoravské metropole“!

Ráda bych Vás pozvala na netradiční a zajímavou prázdninovou akci, která se koná už třetím rokem v Tyršově sadu, letos od 11. 7. – 15. 7., a která se jmenuje Street-Art Tyršák 2016.

KAM v Brně...

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
Turistické informační centrum města Brna, p. o.
Radnická 4
658 78 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Špitálka 70/16, Trnitá
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz
telefon: +420 602 509 278

Kontakt předplatné:
e-mail: predplatne@pocketmedia.cz