Dvě nové knihy o Brně

4. 12. 2018 – 31. 12. 2019
Informační centra

Dvě nové knihy o Brně ukazují moravskou metropoli opět z nového úhlu pohledu. Projděte se s nimi městem a ohlédněte se sto let zpět. Pro děti i dospělé.

TIC BRNO oslavilo 100 let od vzniku republiky vydáním dvou nových tištěných průvodců městem. Publikace osloví především ty, kteří rádi objevují nové souvislosti a neuspokojí je klasické turistické bedekry.

Dvě nové knihy o Brně

V publikaci TO JE BRNO po sto letech 1918 – 2018 najdete brněnské fenomény, názory a vize vždy devíti brněnských spisovatelů, intelektuálů, architektů, umělců, kavárníků, vědců a představitelů nejvýznamnějších značek. Přítomnost je v ní pro srovnání doplněna vždy devíti příklady obdobných osobností a fenoménů z časů první republiky. TIC BRNO věří, že tento průvodce bude pro mimobrněnské čtenáře inspirací k návštěvě města a pro Brňany dalším zdrojem hrdosti na své město.

Publikace Frčíme Brnem je plná půvabných ilustrací a příběhů. Provádí děti a jejich pra/rodiče městem po čtyřech fiktivních cestách, na kterých potkají významné brněnské osobnosti a poznají nejvýznamnější pamětihodnosti. Procházky Brnem první republiky s Helenkou, Jaruškou, Theodorem a Hugem doplňují originální ilustrace Venduly Chalánkové, Barbory Strakové, Pavla Matysky, Jana Šrámka a Veroniky Vlkové.

 

TO JE BRNO po sto letech
1918-2018

V roce 1928 a 1938, u příležitosti kulatých výročí republiky, vyšly v Brně výpravné publikace seznamující čtenáře s dějinami a přítomností města; v příspěvcích významných představitelů brněnské kultury, vědy a veřejného života zde byla představena brněnská architektura, literatura, divadlo, demografie, veřejná zeleň, doprava, pohřebnictví, historie města, významné firmy či školství. Tyto almanachy dodnes poskytují skvělé svědectví o společenské atmosféře a podobě Brna v období první republiky. Dokumentem doby by měla být i publikace, kterou držíte v rukou. Najdete v ní názory a vize vždy devíti brněnských spisovatelů, intelektuálů, architektů, umělců, kavárníků, vědců a představitelů nejvýznamnějších značek. S ohledem na sté výročí Československa je naše přítomnost pro srovnání doplněna vždy devíti příklady obdobných osobností a fenoménů z časů první republiky. Věříme, že setkání s lidmi a fenomény, které jsou obecně známé, ale i s těmi, které šíří slávu města spíše v zahraničí a zdejším občanům byly dosud skryty, bude pro mimobrněnské čtenáře inspirací a pro Brňany dalším zdrojem hrdosti na své město.

AUTOŘI: Michal Konečný a kol.
GRAFICKÝ DESIGN: Barbara Zemčík
279 stran – česky, anglicky
CENA: 275 Kč

 

Frčíme Brnem
Procházky Brnem první republiky pro holky a kluky

-    dětem
Helenku, Jarušku, Theodora a Huga spojuje to, že žijí v Brně. Samo o sobě by to nebylo nic tak zvláštního, ale oni žijí v Brně téměř před sto lety! Přesněji v roce 1935. Díky nim poznáte, jaké bylo Brno v době vašich praprarodičů, v období, kterému se říkalo první republika. Dozvíte se, kam vyrazili, když si chtěli s mámou a tátou dát něco na zub nebo zatoužili podívat se na umění. Zjistí¬te taky, kam spousta Brňanů chodila do práce, které slavné lidi bylo možné potkat na ulici, kudy vedly tramvajové linky nebo proč se tehdy stavěly domy jako kostky.

-    rodičům
Procházky Brnem první republiky pro holky a kluky porostou spolu s nimi. S prvňáky a druháky přečtete příběhy a zjistíte, co všechno prožily hlavní postavy během jednoho odpoledne stráve¬ného s rodiči, vystřihnete a nalepíte samolepky a vybarvíte obrázky. Až povyrostou, slepí si třeba model vily Tugendhat, najdou odpovědi na zapeklité otázky, vyřeší úkoly a sami vymyslí, o čem si postavy na obrázcích povídají. A až nebude na okrajích knihy jediné volné místo pro vlastní tvoři¬vost, pustí se do čtení malých encyklopedických hesel, díky kterým získají představu o atmosféře Brna v letech, kdy české značky dobývaly svět a prezidenta bylo možné spatřit na koni.

AUTOŘI: Michal Konečný a Barbora Straková
ILUSTRACE: Barbara Straková (Jak jsme šli vybrat látku na šaty), Vendula Chalánková (Jak mi táta slíbil mamuta), Pavel Matyska (Jak jsem dostala pendrek), Jan Šrámek a Veronika Vlková (Jak jsme se šli podívat na motor)
GRAFICKÁ ÚPRAVA: Barbara Zemčík
111 stran – česky
CENA: 220 Kč

TO JE BRNO po sto letech 1918 – 2018
TO JE BRNO po sto letech 1918 – 2018
TO JE BRNO po sto letech 1918 – 2018
 Frčíme Brnem
 Frčíme Brnem
 Frčíme Brnem

BAM

Brněnský architektonický manuál – průvodce architekturou 1918 – 1989

Zjednodušená verze pro mobilní telefony
m.bam.brno.cz