Brno Industrial

Akce již proběhla

České země patřily k těm nejprůmyslovějším v Evropě. V Brně nenajdete žádné doly, hutě či železárny, přesto město stálo v čele světového průmyslu téměř tři století. V čele textilního průmyslu. Díky jeho budování a rozvoji Brno vzkvétalo a stala se z něj kulturní metropole s unikátní architekturou.

Brno industrial

Přelomové události 20. století pozici města i jeho tvář významně poznamenaly, všechna vlákna ale zpřetrhat nedokázaly. Do dnešní doby tak v Brně zůstaly některé klíčové průmyslové stavby a především silné příběhy rodin, které slávu Brna budovaly. Na tomto základě v posledních letech vyrůstají úspěšné kreativní průmysly. Čerpají z bohaté historie a inspirují se současnou uvolněnou atmosférou, která v Brně panuje.

Pojem Industrial ze své definice označuje nejen všechny průmyslové památky a brownfields, ale také veškerou kulturní a estetickou zkušenost s touto tematikou spojenou.

 

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

Brno Industrial:

Projekt Brno Industrial, za kterým stojí TIC BRNO spolu s partnery, pak v roce 2020 představí město přesně touto optikou. Nabídne mix historických souvislostí, průmyslových památek a fungujících staveb, příběhů i současného kreativního dění. Prozkoumáte díky němu Brno od podzemí až po komíny a od zakladatelů textilního průmyslu až po současné módní značky. O industriálním Brně si budete moct číst, budete si ho moct projít a zažít!

 

Výzva pro pamětníky:

Fakta o slavné brněnské textilní historii jsou dobře známá. V rámci projektu BRNO INDUSTRIAL chceme tato fakta doplnit o emoce, cit a zážitky. Sbíráme proto životní příběhy pamětníků, kteří byli zaměstnaní v textilních továrnách. Máte takovýto svůj příběh? Vyprávěli vám ho rodiče, prarodiče či někdo jiný z okolí? Podělte se o něj s námi! Stanete se tak spoluautorem virtuální vzpomínkové databáze Technického muzea v Brně a váš příběh dokreslí historii našeho města. Více informací k výzvě najdete zde.

Brno industrial

Brno industrial

Kontakty:

Kateřina Theissigová
Projektový manažer

+420 775 920 562