Brňané a hosté ze zahraničí se opět vydají na Pouť smíření

Akce již proběhla
centrum města
VSTUP ZDARMA

Jedenáctá připomínka vyvedení německojazyčných obyvatel Brna se opět půjde proti směru historického pochodu v symbolice usmíření. Zakončení Pouti smíření se zúčastní primátor města a další osobnosti včetně pamětníků. I letos se v jejím rámci koná workshop pro žáky středních škol z Brna, Německa a Rakouska.

Pouť smíření v sobotu 20. května bude zahájena v 9.30 hodin u kříže na místě hromadného hrobu obětí pohořelického sběrného tábora. Poutníci vydají proti trase historického pochodu přes Ledce, Rajhrad a Modřice na Mendlovo náměstí v Brně, na cestu dlouhou 32 kilometrů. Účastníci se ovšem mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy. K šesté hodině večerní vyvrcholí Pouť smíření v zahradě Augustiniánského opatství.

„Zakončení akce otevře proslov primátora města Brna Petra Vokřála,“ říká Jaroslav Ostrčilík, organizátor Pouti smíření a zakladatel tradice připomínkových pochodů. „Opět se zúčastní také zástupci krajanských sdružení a pamětníci z Rakouska i Německa.“ Na pódiu dále promluví Richard Arnold, primátor Schwäbisch Gmündu, kde se usadila významná část vyhnaných Brňanů. Po zapálení svíček za oběti poválečného násilí, které doprovodí sbor Ferdinand-Porsche-Gymnasia Stuttgart, následuje koncert Romana Dragouna a kapely Ňuňu.

Stejně jako v roce 2016 se v rámci Pouti smíření bude konat čtyřdenní workshop pro žáky středních škol a gymnázií z Brna, Německa a Rakouska. V jeho rámci budou žáci připravovat dvojjazyčný časopis (ke stažení zde) o Pouti smíření a jejím historickém kontextu. Workshop povede Bára Procházková, dříve redaktorka týdeníku Respekt a dnes vedoucí webového portálu stanice ČT24. Ze zahraničí již podruhé přijedou žáci ze Schwäbisch Gmündu, dále studenti dvou gymnázií z partnerského města Brna Stuttgartu a také třída z gymnázia v dolnorakouském Hornu.

 

Program Pouti smíření 2017

8.30 Brno
odjezd prvních autobusů s účastníky z Mendlova náměstí od zastávek podél pivovaru

9.00 Brno
odjezd dalších autobusů z Mendlova náměstí

9.30 Pohořelice
úvodní slovo a uctění památky obětí, živá hudba

10.00 Pohořelice
vypravení se na cestu

12.30 Ledce (10 km)

14.00 -14.30 Rajhrad (17 km)
stánek s informacemi, vodou a občerstvením na křižovatce ulic Masarykova-Štefánikova

16.30 Modřice (24 km)
stánek s vodou a informacemi na křižovatce ulic Nádražní-Benešova

17.00 Gymnázium Vídeňská (30 km)
stánek s vodou, studeným občerstvením a informacemi, hudební vystoupení (pochod dorazí kolem 17:45)

18.30 Brno, Mendlovo náměstí (32 km)
proslov oficiálních hostů

19.00
pietní akt, zapálení svíček u památníku vyhnaným obyvatelům Brna, vystoupení školního sboru Ferdinand-Porsche-Gymnasia Stuttgart

Inzerce