Tradice nemizí v nenávratnu, jsou stále přítomné. Dokazuje to i další ročník přehlídky folklorních souborů a skupin Brněnsko tančí a zpívá. Ve dvou termínech - 15. a 21. června 2017 - se v centru Brna představí folklorní soubory a skupiny z Brna a okolí. Účastníci přehlídky ukáží místní kroje, zvyky a tance.
42. ročník přehlídky má podtitul Zpěvy, tance a zvyky na Brněnsku.
15. června vystoupí soubory dospělých od 17.30 hodin na Moravském náměstí. Vystoupení bude předcházet průvod krojovaných, který se z Moravského náměstí v 17 hodin vydá Rašínovou ulicí na náměstí Svobody a zpět. V programu vystoupí soubory: Národopisný soubor Ferdinanda Volka z Tuřan, Háječek z Ostopovic, Slavkovská chasa, Krojovaná skupina z Komína, Orelská chasa vod Pozořic, Podskalák Troubsko, Bohunická chasa, Křenovák, Rozmarýna z Újezdu u Brna, Začanští mužáci, Střelická chasa, Líšňáci, Dudáci Ondřej a Lucie Tryhukovi.
Program:
Akci podpořil Jihomoravský kraj a Staturární město Brno.
Něco z historie festivalu
První národopisná přehlídka s názvem Brněnsko tančí a zpívá se uskutečnila z iniciativy brněnské etnografky Zdenky Jelínkové v roce 1975 jako součást národopisných slavností v Troubsku. Podpora folklorních souborů Brněnska přinesla první plody v roce 1980, kdy se za jejího řízení Brněnsko prezentovalo v hlavním programu MFF ve Strážnici s pořadem „Ta brněnská brána“. Bohatství a krása tanců, písní i krojů překvapila etnografy i festivalové návštěvníky. Od roku 1986 se přehlídka osamostatnila pod názvem Národopisná slavnost Brněnska a od roku 1990 již nesla současný název. Na jejím pořádání se podílelo také tehdejší městské kulturní středisko a místem konání se stalo nádvoří Staré radnice. Aby se krásou krojů mohlo potěšit co nejvíce diváků, předcházel jí průvod účinkujících ulicemi středu města. V roce 2006 bylo založeno občanské sdružení (dnes spolek) Brněnsko tančí a zpívá.