Brněnský fašank

Akce již proběhla
náměstí Svobody

Brněnský folklorní rok – Jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulosti důležitým předělem hospodářského roku na vesnici, přiblíží lidem a zvláště mladším obyvatelům města Slovácký soubor Šafrán Brno. Díky němu můžete kouzlu fašanku podlehnout i letos přímo v centru Brna.

Brněnský fašank

Fašank je v Čechách známější pod názvem masopust. Navazuje na předkřesťanské oslavy slunovratu, je součástí folklorních tradic mnoha etnik a prolíná se prakticky celou Evropou. Je obdobím plným veselí, barevných maškar, většinou s magickým významem, například medvědem jako symbolem plodnosti, zpěvu a tance. Fašank dává lidem zapomenout na zimu, která jim odnesla slunce a přinesla strádání. Oslavuje se tancem, zpěvem, hodováním a končí úterkem, kdy je o půlnoci „pochována basa“, což znamená konec rozpustilému veselí a nástup postního předvelikonočního období.

Fašank v Brně se koná v rámci akce Brněnský FOLKLORNÍ ROK. Je to rozverný a nevázaný svátek. V centru Brna, na náměstí Svobody, začíná ve 14 hodin malováním masek na obličej, ukázkami tradičních masopustních dobrot a vystoupeními folklorních souborů. V 16 hodin se shromáždí všichni účastníci a vydají se na hromadnou pochůzku „fašančárů“ a maškar. Uvidíte samozřejmě i ukázku lidového zvyku „pochovávání basy“.

Fašank je v Čechách známější pod názvem masopust. Navazuje na předkřesťanské oslavy slunovratu, je součástí folklorních tradic mnoha etnik a prolíná se prakticky celou Evropou."

Brněnský FOLKLORNÍ ROK – Brněnský fašank
Brněnský FOLKLORNÍ ROK – Brněnský fašank
Brněnský FOLKLORNÍ ROK – Brněnský fašank
Brněnský FOLKLORNÍ ROK – Brněnský fašank