Noční prohlídky Kostnice u sv. Jakuba

7. – 28. 8. 2015
22:00 - 1:00
Kostnice u sv. Jakuba
cena vstupného a délka prohlídky jako v běžný otevírací den

Kostnice u svatého Jakuba bude otevřená přes půlnoc a osvětlená svitem svící.

Každý pátek v měsíci srpnu od desáté hodiny večerní až do jedné hodiny ranní můžete za jasného svitu svíček zažít strhující atmosféru tohoto zvláštního prostoru. Zážitek z návštěvy umocní také působivá hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně, vytvořená speciálně pro toto pietní místo.

Noční prohlídky Kostnice u sv. Jakuba

Historie kostnice začíná v období baroka, kdy do tříkomorové krypty začali farníci ukládat ostatky z přilehlého hřbitova, v oblasti dnešního Jakubského náměstí.

Krypta ze z počátku zaplňovala zvolna, ale od poloviny 18. století zde začaly vznikat dvě velké pravidelné hranice tvořené ostatky. K rychlému zaplňování kostnic docházelo i z důvodů častých morových a cholerových epidemií. Trvalý nedostatek prostor k ukládání kostí vedl v roce 1741 k rozšíření kostnice.

Jako stavebně nejvhodnější se ukázalo rozšíření nové kostnice pod hřbitov a její napojení na kostelní kryptu. Nová kostnice ovšem byla naplněna již za šest let a vedení města začalo jednat o jejím dalším rozšíření propojením do Kaple mrtvých, která stála nedaleko kostela. Spojovací chodba však byla v polovině své délky předčasně ukončena a plánovaný záměr nebyl nikdy uskutečněn.

Po naplnění krypty i kostnice pod hřbitovem bylo vstupní schodiště z hlavní lodi kostela uzavřeno kamennou deskou s latinským nápisem.

Josefínské reformy vedly v roce 1784 ke zrušení kostelního hřbitova z hygienických důvodů. Ostatky z hrobů byly uloženy do krypty, hřbitovní zeď byla stržena a prostranství kolem kostela vydlážděno nepotřebnými náhrobky. Postupem doby se na kostnici, její velikost i umístění zapomnělo.

O to větší překvapení přinesl rok 2001, kdy začal před úpravami Jakubského náměstí systematický průzkum podzemí. Několik sond do hloubky čtyř metrů potvrdilo existenci rozsáhlého pohřebního komplexu. Jednotlivé prostory byly často až po klenbu zaplněny obrovským množstvím ostatků.

Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc. Jakubská kostnice se tak řadí na druhé místo v Evropě, více koster se našlo jen v pařížských katakombách.

Počet osob na jednu prohlídku je omezen (20 osob), proto doporučujeme zakoupit si vstupenky na jednotlivé prohlídky předem.
Děkujeme a těšíme se na vaši návštěvu.

Inzerce

Kostnice u sv. Jakuba – kontakt

Kostnice u sv. Jakuba – vstup

Top výletní cíl Jižní Moravy Adresa:
Jakubské náměstí
658 78 Brno

 

Otevírací doba:
úterý – neděle 9.30 – 18.00
pondělí zavřeno

 

Vstupné:

Plné vstupné140 Kč
Studenti, senioři, ZTP, ZTP/P70 Kč
Děti do 15 let70 Kč
Děti do 6 letzdarma
Rodinné vstupné 2+1 nebo 2+2320 Kč
 - každé další dítě do 15 let50 Kč
Skupiny (od 20 osob)sleva 10%
Senior pasy10% sleva
Rodinné pasy10% sleva
Kamera50 Kč
Focenízdarma
Novináři (s novinářským průkazem)zdarma

K úhradě můžete využít platební karty.

Využijte slevu 10% a sestupte do podzemí v jeden den hned dvakrát!
Vybrat si můžete ze tří podzemních prostor: Labyrintu pod Zelným trhem, Mincmistrovským sklepem a Kostnicí pod kostelem sv. Jakuba. V případě, že si zakoupíte vstupenku do dvou podzemích provozů zároveň, bude vám z celkové částky za tyto dvě vstupenky odečtena sleva 10%

Do podzemí ještě výhodněji?
Vstupné do všech částí podzemí v jeden den: Plné vstupné 300 Kč, snížené vstupné 150 Kč rodinné vstupné 680 Kč.

Pokladna a rezervace:
Rezervace není nutná pro skupinu 5 a méně osob, vstupenky nelze zakoupit online v aktuální den.
Vstupenky nelze zakoupit online v aktuální den.
Pro nákup online vstupenek je během dne vyhrazeno pouze několik prohlídek. Pokud Vám nabízené časy nevyhovují, kontaktujte přímo pokladnu podzemí. Zde Vám vytvoří rezervaci dle přání.

+420 515 919 793

Koordinační pracovník podzemí
Mgr. Zuzana Schmidtová
schmidtova@ticbrno.cz
+420 542 427 145
+420 602 128 120