Open House Brno 2018

Akce již proběhla
centrum města
VSTUP ZDARMA

Festival, který vám ukáže Brno tak, jak ho neznáte a chcete poznat! Open House poprvé v Brně! – Zapomeňte na známé památky a turisty vyhledávaná místa. Festival Open House Brno otevře na jeden den dveře budov, kolem kterých chodíte třeba každý den, ale běžně se do nich nemůžete podívat.

CEITEC - výzkumné centrum Masarykovy univerzity

Zajímá vás, jak uvnitř vypadají architektonicky zajímavé domy? Jak fungují kancelářské a administrativní komplexy? Co zbylo z industriálních staveb? Jak vypadá město ze střech některých domů? Open House Brno vám do nich umožní přístup. Desítky míst. Desítky zážitků. Jeden den. Zdarma.

UPOZORNĚNÍ: V průběhu akce budou pořizovány fotografie, které budou následně použity k marketingovým účelům TIC BRNO. Děkujeme za pochopení.

 

Více než 8000x velké díky (tolik návštěv jsme totiž zaznamenali).

Díky vám všem, kteří jste přišli a udělali Open House 2018 skvělou a pohodovou akcí, která předčila naše očekávání a kterou si všichni chceme zopakovat! Neméně velké díky všem téměř 50 dobrovolníkům, kteří s nadšením a obrovským zapálením ochotně pomohli či dokonce sami provázeli, tam kde bylo třeba, a bez kterých by se Open House prostě neobešel. A v neposlední řadě také všem zúčastněným institucím, které se nebály otevřít své dveře dokořán a poskytnout zázemí našemu festivalu.
Už teď víme, že příští rok se nejspíš potkáme znovu!Časový harmonogram (ke stažení .pdf)

Harmonogram otevíracích časů

 

Seznam míst a důvody, proč je určitě neminout (místa na mapě)

 

Divadlo BARKA, otevřený kulturní prostor Ligy vozíčkářů

Divadlo BARKA, otevřený kulturní prostor Ligy vozíčkářů

OTEVŘENO: 16.00 – 18.00
ADRESA: Svatopluka Čecha 35a, Brno

Husův sbor v Králově Poli byl první postavenou stavbou kostelního charakteru husitské církve v Brně. V soutěži zvítězil návrh v konstruktivistickém stylu od architekta Josefa Nováka a během roku 1925 byla stavba realizována. V prvním patře se nachází bohoslužebna s oltářem a v přízemí byl vystavěn jednoduchý divadelní sál s pódiem, který kvůli požáru prošel rekonstrukcemi. Nároží stavby je tvořeno výraznou hranolovou věží se schodištěm a průčelí kostela je dokonce zapsáno na seznamu kulturních památek České republiky. V současné době je nájemcem divadla Liga vozíčkářů, která zde provozuje motivační prostor převážně pro amatérské a integrované soubory zabývající se tvorbou v oblasti divadla, tance, pohybového divadla.

 

Global IT Center

Global IT Center

OTEVŘENO: 9.00 – 18.00
ADRESA: Škrobárenská 511/3, Brno

Global IT Center svým názvem trošku klame tělem. Jedná se sice o IT hub nadnárodní společnosti HeidelbergCement Group, její specializace je ovšem ve stavebních materiálech. V brněnské pobočce sídlí tři úrovně IT podpory a služeb, od základní podpory na IT Service Desku, přes správu serverů, datacenter a síťových technologií až po úzce specializované expertní týmy. Pojďte s Open House nahlédnout do nitra stavebních procesů okem IT technologií.

 

Biskupské gymnázium Brno

Biskupské gimnázium

OTEVŘENO: 9:00 – 18:00
ADRESA: Barvičova 85, Brno

Budova gymnázia byla vystavěna na konci třicátých let minulého století na vrcholu Žlutého kopce v tehdy vznikající Masarykově čtvrti. Stavba s půdorysem ve tvaru latinského kříže tvoří západní dominantu Brna a poskytuje tak jedinečný výhled na celé město. Po nuceném uzavření školy komunistickým režimem v roce 1950 zde sídlila Vojenská škola, později pak Stavební fakulta VUT. K původnímu účelu se vrátila až v roce 1991. V současné době na gymnáziu studuje okolo 840 studentů a právě někteří z nich vám při prohlídce podrobněji povypráví nejen o historii budovy.

 

Městské lázně – Zábrdovice

 Městské lázně – Zábrdovice

OTEVŘENO: 10.00 – 12.00
ADRESA: Zábrdovická 158/13, Brno

Původní Lázně Zábrdovice spadají do slavné éry brněnského funkcionalismu. Roku 1929 byla vypsána soutěž, v níž zvítězil návrh Bohuslava Fuchse, který na něm při realizaci spolupracoval přímo s Městskými vodárnami. Celkové náklady na stavbu, která byla dokončena v červnu 1932, činily 7 500 000 Kčs. V létě zde společnost STAREZ – SPORT, a.s. provozuje oblíbené koupaliště, Open House vám ale představí lázně v době jejich zimního spánku.

 

Divadlo na Orlí – Hudebně-dramatická laboratoř

Divadlo na Orlí / Music-Drama Lab

OTEVŘENO: 10.00 – 16.00
ADRESA: Orlí 19, Brno

Nová divadelní scéna Janáčkovy akademie múzických umění v Brně slouží především studentskému hudebnímu divadlu, tedy opeře a muzikálu. Kulturnímu Brnu nabízí variabilní scénu mladého umění. Zároveň mají studenti vzácnou příležitost připravit se na profesní život v prostředí, které odpovídá současným světovým trendům. Pojďte s Open House nahlédnout za oponu a zjistit, jak vypadá od sklepa až po střechu dílo z roku 2012, které tvořil ateliér brněnských architektů Pavla Rady a Milana Raka.

 

Mosilana hub

Mosilana hub

OTEVŘENO: 9.00 – 18.00
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY (bez registrace): 11.00 15.00
ADRESA: Křenová 19, Brno

Areál vznikl spojením několika továren po roce 1945. Jeho tvar je proto velmi nezvyklý, pozemek je relativně úzký a nepravidelný a podélná osa vede ve směru sever-jih. Oblastí napříč prochází železniční trať na 6 metrů vysokém náspu. Areál, který je tvořen větším množstvím objektů rozmanitých typů, je tak propojen podjezdem pod tratí. Přijďte zavzpomínat na minulost a omrknout kreativní současnost. Open House vám hub otevře ani ne za měsíc.

 

The Distillery - Social Reactor

The Distillery – Social Reactor

OTEVŘENO: 13.00 – 18.00
ADRESA: Pekařská 76, Brno

Původně továrna na výrobu destilátů, která byla po mnoho desetiletí nefunkční. Historická budova nyní dostává nový život a novou identitu, ale zachovává si svůj příběh. Architektonická strategie The Distillery byla navržena studiem KOGAA jako coworkingový a kulturní prostor, který má inspirovat inovativní myšlenky pomocí kreativní konfrontace všech subjektů, jež v areálu působí. Pojďte s Open House v dubnu objevit, co a kdo všechno se v tomto tajemném prostoru dnes ukrývá.

 

Mezinárodní centrum klinického výzkumu

International Clinical Research Center (FNUSA-ICRC)

OTEVŘENO: 10.00 – 16.00
ADRESA: Pekařská 53, Brno

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) je vědecko-výzkumné centrum nové generace a zároveň veřejné centrum špičkové lékařské péče. Zaměřuje se na hledání nových metod, technologií a léčiv pro efektivní prevenci, včasnou diagnostiku a individualizovanou léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Složité téma vám přiblíží komentovaná prohlídka, na jejíž trase bude i Faradayova klec.

 

Alfa pasáž

Alfa pasáž

OTEVŘENO: 10.00 – 15.00
ADRESA: Poštovská 8c, Brno

Multifunkční palác Alfa se nachází na rohu ulic Jánské a Poštovské a svou pasáží navazuje na budovy, které ji propojují až s náměstím Svobody. Objekt vznikal v letech 1930 - 1937 a pro vytvoření návrhu velkolepě koncipovaného obytného domu s obchodní pasáží a kinem oslovil stavitel František Hrdina architekta Bohuslava Fuchse. Komplex je tvořen jednopatrovou obchodní halou s galerií krytou proskleným stropem. Z pasáže vede osm vchodů a v dalších patrech se skrývá zhruba 160 bytů. Open House vás ovšem zavede úplně nahoru a nabídne pohled na brněnské centrum z ptačí perspektivy.

 

Notino

Notion

OTEVŘENO: 12.30 – 17.30
ADRESA: Londýnské náměstí 881/6, Brno

Brněnská firma, která se během 12 let vypracovala na evropskou špičku ve svém oboru, vás zve na prohlídku nejvoňavějších kanceláří v Brně. Kancelář jako DNA firmy, tak ocenila architektonická soutěž Zasedačka roku 2017 nejnovější interiéry společnosti Notino. Pojďte nahlédnout do moderních prostor, kde inspirací pro architekty byly esence, parfémy a kosmetika. V rámci Open House je připravena komentovaná prohlídka, prezentace zajímavostí i voňavá soutěž.

 

Kolektory – Technické sítě města Brna a.s.

Kolektory – Technické sítě města Brna a.s.

REGISTRACE: 9.00 10.00 OBSAZENO
ADRESA: Josefská 706/19, Brno

Pod moravskou metropolí se rozprostírá více než 21 kilometrů tunelů s horkovody, vodovodními trubkami, kabely elektrárenské společnosti i mobilních operátorů apod. Útroby technických sítí jsou nedílnou součástí fungování města. Na trase se seznámíte s moderní technickou stavbou, jejím provozem a údržbou. Open House nabízí jednu z posledních možností, jak nahlédnout do brněnského technického undergroundu, ale zároveň upozorňuje, že na tuto prohlídku je potřebná dobrá fyzická kondice, bude totiž nutné překonat mnoho příkrých schodů a žebříků. Takže buďte opatrní. Pro prohlídky v rámci Open house brno, platí stejné bezpečnostní standardy jako u běžných prohlídek.

 

Impact Hub Brno

Impact Hub Brno

REGISTRACE: 9.00 10.00 11.00
ADRESA: Cyrilská 7, Brno

Je otevřený prostor, který je součástí celosvětové sítě, která má již přes 100 členů. Hub sám sebe definuje jako inspirativní pracovní prostor kombinující výhody plně vybavené kanceláře, internetové kavárny a podnikatelského inkubátoru. Vznikl v roce 2015 přestavěním brownfieldu Výzkumného ústavu pletařského s myšlenkou zachování genia loci. V letošním roce byl hub více než dvojnásobně rozšířen. Pojďte se s Open House podívat, jak rekonstrukce dle návrhů architektonického studia Rala dopadla.

 

FabLab

FabLab

REGISTRACE: 16.00 17.00 OBSAZENO
ADRESA: Purkyňova 127, Brno

FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy – tzv. makery – definuje to, že se nespokojí s hotovými produkty, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjí a vyrábí vlastní výrobky a postupy na jejich vylepšování pak sdílí mezi sebou. Hnutí je součástí více než tisíce certifikovaných laboratoří ve 102 zemích světa. Pojďte se s Open House nechat zatáhnout do světa techniky a omrknout, jak v Brně funguje digitální kutilství.

 

Domeq

Domeq

REGISTRACE: 9.00 10.00 11.00 12.30 13.30 14.30 OBSAZENO
ADRESA: Dornych 47e, Brno

DOMEQ je první koncept moderního bydlení pro studenty a mladé profesionály svého druhu v České republice. Unikátnost stavby je v myšlence společného bydlení, pohodlnosti, modernosti a skladbě nabízeného ubytování pro úspěšné mladé lidi. DOMEQ nabízí 159 pokojů různé velikosti. V přízemí jsou vybavené společenské prostory, recepce a prádelna, v nejvyšším podlaží je velká terasa s dech beroucím výhledem na město. Vše je vybudováno v duchu moderního designu a komfortu.

 

BVV – Brněnské výstaviště

BVV – Brněnské výstaviště

REGISTRACE: 9.00 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00 OBSAZENO
ADRESA: Výstaviště 405/1, Brno

Pavilon G je jednou z dominant brněnského výstaviště. Přestože přestavby a rekonstrukce nebyly vždy úplně šťastné, ta poslední v roce 1996 věž pavilonu zachránila a vysloužila si mimo jiné Grand Prix Obce architektů. Dílo architekta Bohumíra Čermáka, které bylo na počátku historie skleněných mrakodrapů tak můžeme obdivovat do dnes. A stejně jako v roce 1928, u příležitosti Výstavy soudobé kultury v Československu a oslav 10 let republiky, si můžete s Open House 2018 vystoupat na 45 metrovou vyhlídku a oslavit celou stovku!

 

Courtyard by Marriott Brno

Courtyard by Marriott Brno

REGISTRACE prohlídky s architektem: 10.00 11.00 12.00 OBSAZENO
REGISTRACE prohlídky s personálem: 14.00 15.00 16.00 OBSAZENO
ADRESA: Holandská 12, Brno

Courtyard by Marriott Brno je čtyřhvězdičkový hotel s 201 pokoji a střešním apartmá s výhledem na centrum města. Design hotelu vychází ze skandinávské střídmosti, použity jsou kvalitní přírodní materiály – obklady z travertinu, dlažby z granitu, dubové parkety. Hotelem vás provede sám architekt.

 

Spielberk Office Centre

Spielberk Office Centre

REGISTRACE: 9.00 10.00 11.00 12.30 13.30 14.30 OBSAZENO
ADRESA: Holandská 10, Brno

Spielberk Office Centre je soubor kancelářských budov a hotelu, navržený architekty ze Studia Acht. Centrálně umístěné jezero lemované zelení tvoří srdce prostoru a celek vytváří dokonalý poměr mezi pracovním a přírodním prostorem. Areál je přístupný pro veřejnost a protíná jej cyklostezka lemující řeku. Přístup chodců a cyklistů umožňuje také lávka přes řeku Svratku, která získala první místa v kategoriích estetika a technické řešení v mezinárodní soutěži Footbridge 2008. Zákoutími a vyhlídkami budov vás provedou přímo jejich zaměstnanci.

 

Aquapark Kohoutovice – Sportujeme v Brně

Aquapark Kohoutovice – Sportujeme v Brně

Z technických důvodů zrušeno!

Sportovně-relaxační areál navržený architektonickou kanceláří K4 a.s. slouží nejen veřejnosti, ale také školám a sportovním oddílům. Nabízí vše, co je potřeba k odpočinku, vodnímu vyžití a zdravému pohybu: vnitřní bazény, střešní bazén s letní „sluneční“ terasou, saunu, tobogán i posilovnu. To všechno už možná znáte, ale Open House vás pustí třeba do strojovny tohoto vodního komplexu. Přijďte se s námi podívat, jak to funguje v zázemí, kde je obvykle vstup zakázán.

 

Veřejná zeleň města Brna

Veřejná zeleň města Brna

REGISTRACE: NPK Špilberk 11.00  Tyršův sad 14.00

Jako příspěvková organizace města garantuje zajištění odborné péče a iniciuje potřebné zásahy do městské zeleně v Brně. Její hlavní činností je správa, zakládání, rekonstrukce a údržba svěřených významných parků a stromořadí na celém území města. Podrobnosti o Tyršově sadu a NKP Špilberk uslyšíte v rámci Open House z úst nejpovolanějších, a to od generálních architektů prof. Ivara Otruby a Ing. Evy Damcové.

 

Sokol Brno I

Sokol Brno I

REGISTRACE: 13.00 OBSAZENO
ADRESA: Kounicova 20, Brno

Sokolský Stadion v Brně na Kounicově ulici představuje už více jak 90 let významné centrum brněnského sportovního a kulturního života. Komplex byl vybudován v letech 1922 - 1929 dle návrhu Jindřicha Kumpošta a dokončen Milošem Lamlem. Řadí se tak mezi výrazná díla brněnské meziválečné architektury. Právě tady trénovali olympionici Alois Hudec nebo Jan Gajdoš. Zároveň zde koncertovaly hvězdy jako Jarmila Novotná a Rudolf Firkušný. Stadion je také místem, kde se uskutečnila světová premiéra Janáčkovy Glagolské mše. Open House vás v duchu kalokagathia provede sportovními i kulturními zákoutími.

 

Hasičská stanice Brno-Lidická
HZS Jihomoravského kraje

Brno-Lidická Fire Station, Fire Rescue Service of South Moravian Region

REGISTRACE: 14.00 14.45 15.30 16.15 OBSAZENO
ADRESA: Lidická 61, Brno

Brněnská požární stanice na Lidické ulici byla vybudována speciálně pro městský požární sbor a nahradila nevyhovující a nedostatečné prostory na Staré radnici. Stala se centrálou hasičů v Brně a byla slavnostně otevřena 12. 6. 1940. S projektem se pojí také ale jeden smutný příběh, kdy zásluhu na celém záměru stavby měl poslední předválečný starosta Brna Ing. Rudolf Spazier, který ovšem v době otevření byl již devět měsíců vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Open House vás zavede do zázemí této budovy, kde se v rámci komentované prohlídky dozvíte více.

 

CEITEC – výzkumné centrum Masarykovy univerzity

CEITEC – výzkumné centrum Masarykovy univerzity

REGISTRACE: 10.00 11.00 13.00 14.00 OBSAZENO
ADRESA: Kamenice 753/5, Brno

Láká vás prostředí vědců? Třeba jste jako malí snili, že se jím stanete. Nebo jen obdivujete krásu moderní architektury? Máme tady pro Vás první otevřený dům! Budova je ukázkou špičkové high-tech architektury a zároveň spojení čistého designu s funkčností. Poskytuje zázemí mezinárodním vědcům a výzkumníkům v oblasti pokročilých materiálů a věd o živé přírodě. A nejen proto se centrum pyšní titulem Stavba roku 2014. V rámci Open House dne se můžete těšit na komentovanou prohlídku, výstavu mapující výstavbu CEITECu i nevšední pohled na atrium z lávky, která v úrovni 2. patra propojuje obě křídla budovy.

 

Všechna místa na jedné mapě


Dejte o akci vědět přátelům! Událost na facebooku.


CEITEC – výzkumné centrum Masarykovy univerzity
Notino foto: Pocket media s.r.o.
Alfa pasáž foto: Pocket media s.r.o.
Hasičská stanice Brno-Lidická
Sokol Brno I
Veřejná zeleň města Brna
Mezinárodní centrum klinického výzkumu
The Distillery - Social Reactor
Mosilana hub
Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř
Aquapark Kohoutovice – Sportujeme v Brně
Spielberk Office Centre
Courtyard by Marriott Brno
Městské lázně – Zábrdovice
BVV – Brněnské výstaviště
Domeq
FabLab Brno
Biskupské gymnázium Brno
Impact Hub Brno
Global IT Center
Kolektory – Technické sítě města Brna a.s.
Divadlo BARKA, otevřený kulturní prostor Ligy vozíčkářů

Inzerce

OPEN HOUSE

Open House Brno 2018