Open House Brno 2018

14. 4. 2018
centrum města
VSTUP ZDARMA

Festival, který vám ukáže Brno tak, jak ho neznáte a chcete poznat! Open House poprvé v Brně! – Zapomeňte na známé památky a turisty vyhledávaná místa. Festival Open House Brno otevře na jeden den dveře budov, kolem kterých chodíte třeba každý den, ale běžně se do nich nemůžete podívat.

CEITEC - výzkumné centrum Masarykovy univerzity

Zajímá vás, jak uvnitř vypadají architektonicky zajímavé domy? Jak fungují kancelářské a administrativní komplexy? Co zbylo z industriálních staveb? Jak vypadá město ze střech některých domů? Open House Brno vám do nich umožní přístup. Desítky míst. Desítky zážitků. Jeden den. Zdarma.

Festival Open House se v Brně bude konat poprvé. 14. dubna 2018 můžete v jeho rámci navštívit vybraná místa v celém Brně a projít si je sami, některá dokonce s průvodcem.


Seznam míst a důvody, proč je určitě neminout:

(nová místa stále přibývají)

 

CEITEC – výzkumné centrum Masarykovy univerzity

Láká vás prostředí vědců? Třeba jste jako malí snili, že se jím stanete. Nebo jen obdivujete krásu moderní architektury? Máme tady pro Vás první otevřený dům!

Budova je ukázkou špičkové high-tech architektury a zároveň spojení čistého designu s funkčností. Poskytuje zázemí mezinárodním vědcům a výzkumníkům v oblasti pokročilých materiálů a věd o živé přírodě. A nejen proto se centrum pyšní titulem Stavba roku 2014.

V rámci Open House dne se můžete těšit na komentovanou prohlídku, výstavu mapující výstavbu CEITECu i nevšední pohled na atrium z lávky, která v úrovni 2. patra propojuje obě křídla budovy.


Notino

Brněnská firma, která se během 12 let vypracovala na evropskou špičku ve svém oboru, vás zve na prohlídku nejvoňavějších kanceláří v Brně. Kancelář jako DNA firmy, tak ocenila architektonická soutěž Zasedačka roku 2017 nejnovější interiéry společnosti Notino. Pojďte nahlédnout do moderních prostor, kde inspirací pro architekty byly esence, parfémy a kosmetika. V rámci Open House je připravena komentovaná prohlídka, prezentace zajímavostí i voňavá soutěž.

 

Alfa pasáž

Multifunkční palác Alfa se nachází na rohu ulic Jánské a Poštovské a svou pasáží navazuje na budovy, které ji propojují až s náměstím Svobody. Objekt vznikal v letech 1930 - 1937 a pro vytvoření návrhu velkolepě koncipovaného obytného domu s obchodní pasáží a kinem oslovil stavitel František Hrdina architekta Bohuslava Fuchse. Komplex je tvořen jednopatrovou obchodní halou s galerií krytou proskleným stropem. Z pasáže vede osm vchodů a v dalších patrech se skrývá zhruba 160 bytů. Open House vás ovšem zavede úplně nahoru a nabídne pohled na brněnské centrum z ptačí perspektivy.

 

Hasičská stanice Brno-Lidická
HZS Jihomoravského kraje

Brněnská požární stanice na Lidické ulici byla vybudována speciálně pro městský požární sbor a nahradila nevyhovující a nedostatečné prostory na Staré radnici. Stala se centrálou hasičů v Brně a byla slavnostně otevřena 12. 6. 1940. S projektem se pojí také ale jeden smutný příběh, kdy zásluhu na celém záměru stavby měl poslední předválečný starosta Brna Ing. Rudolf Spazier, který ovšem v době otevření byl již devět měsíců vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Open House vás zavede do zázemí této budovy, kde se v rámci komentované prohlídky dozvíte více.

 

Sokol Brno I

Sokolský Stadion v Brně na Kounicově ulici představuje už více jak 90 let významné centrum brněnského sportovního a kulturního života. Komplex byl vybudován v letech 1922 - 1929 dle návrhu Jindřicha Kumpošta a dokončen Milošem Lamlem. Řadí se tak mezi výrazná díla brněnské meziválečné architektury. Právě tady trénovali olympionici Alois Hudec nebo Jan Gajdoš. Zároveň zde koncertovaly hvězdy jako Jarmila Novotná a Rudolf Firkušný. Stadion je také místem, kde se uskutečnila světová premiéra Janáčkovy Glagolské mše. Open House vás v duchu kalokagathia provede sportovními i kulturními zákoutími.


Veřejná zeleň města Brna

Jako příspěvková organizace města garantuje zajištění odborné péče a iniciuje potřebné zásahy do městské zeleně v Brně. Její hlavní činností je správa, zakládání, rekonstrukce a údržba svěřených významných parků a stromořadí na celém území města. Podrobnosti o Tyršově sadu a NKP Špilberk uslyšíte v rámci Open House z úst nejpovolanějších, a to od generálních architektů prof. Ivara Otruby a Ing. Evy Damcové.

 

Mezinárodní centrum klinického výzkumu

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) je vědecko-výzkumné centrum nové generace a zároveň veřejné centrum špičkové lékařské péče. Zaměřuje se na hledání nových metod, technologií a léčiv pro efektivní prevenci, včasnou diagnostiku a individualizovanou léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Složité téma vám přiblíží komentovaná prohlídka, na jejíž trase bude i Faradayova klec.

 

The Distillery - Social Reactor

Původně továrna na výrobu destilátů, která byla po mnoho desetiletí nefunkční. Historická budova nyní dostává nový život a novou identitu, ale zachovává si svůj příběh. Architektonická strategie The Distillery byla navržena studiem KOGAA jako coworkingový a kulturní prostor, který má inspirovat inovativní myšlenky pomocí kreativní konfrontace všech subjektů, jež v areálu působí. Pojďte s Open House v dubnu objevit, co a kdo všechno se v tomto tajemném prostoru dnes ukrývá.


Dejte o akci vědět přátelům! Událost na facebooku.


Notino foto: Pocket media s.r.o.
Alfa pasáž foto: Pocket media s.r.o.
Hasičská stanice Brno-Lidická
Sokol Brno I
Veřejná zeleň města Brna
Mezinárodní centrum klinického výzkumu
The Distillery - Social Reactor

Inzerce

OPEN HOUSE

Open House Brno 2018