Významné továrnické rodiny zpátky v Brně

22. 5. 2017
18:00
Nová radnice – sněmovní sál

Tugendhat, Löw-Beer, Stiassni. Trojice vil, které se řadí k brněnským architektonickým skvostům. Ale také trojice bývalých domovů. Po více než sedmdesáti letech se v rámci festivalu Meeting Brno potká asi osm desítek potomků těchto tří nejvýznamnějších brněnských židovských rodin.

Ruth Guggenheim Tugendhat

„Iniciovali jsme setkání rodin v jejich městě a tím i jejich symbolický návrat, byť pro mnohé to bude první návštěva Brna v životě,“ popisuje iniciativu její autor Mojmír Jeřábek, šéf Odboru zahraničních vztahů Magistrátu města Brna.

Tugendhatové, Löw-Beerové a Stiassni se významně podíleli na budování průmyslu v Brně i na Moravě, dávali lidem práci a Brnu vtiskli jeho nezaměnitelnou tvář. I když tyto rodiny přežily holocaust, v mnoha případech jim nebyl po roce 1945 navrácen arizovaný a posléze československou vládou zkonfiskovaný majetek. Členové těchto rodin dnes žijí po celém světě: mnozí v USA či Kanadě, v Rakousku, Švýcarsku, Německu, ale i v Austrálii, Izraeli či Jižní Americe.

Jaké mají povědomí o vlastní historii? Znají Brno? Cítí s ním sepjetí? To a mnohem více se dozvíme v rámci festivalu Meeting Brno. Příslušníci rodin se setkají s primátorem města, zúčastní se zahájení festivalu a prohlídnou si slavné domy svých předků i současné Brno. Veřejnost se s nimi bude moci potkat na akcích festivalu včetně Pouti smíření, přičemž v pondělí 22. května představí svoje příběhy veřejnosti v rámci diskuzního pořadu Tři vily, tři rodiny, tři osudy.