Tip na víkend a podzimní prázdniny: Udělejte si výlet do lesů v okolí Bílovic nad Svitavou a vyberte vánoční strom, který letos rozzáří náměstí Svobody

Vydáno: 
24. 10. 2014 9:30

Brno - Až do neděle 16. listopadu 2014 mohou lidé svým hlasem rozhodnout o tom, který vánoční strom ozdobí letošní Brněnské Vánoce na náměstí Svobody.

Stejně jako v předešlých letech lze vybírat opět ze tří kandidátů. Do výběru byly zařazeny dva smrky ztepilé o výšce 14 a 16 metrů a šestnáctimetrová jedle ojíněná. Všechny tři stromy rostou v revíru Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, který se i v letošním roce stal oficiálním partnerem Brněnských Vánoc. 

Pro ty, které krásy podzimního lesa vylákají o víkendu a příští týden, kdy mají děti podzimní prázdniny, k procházce, uvádíme na internetových stránkách http://www.brnenskevanoce.cz prostorové souřadnice jednotlivých stromů. Ty jsou v lese viditelně označeny a rostou poblíž cest.

Zatím v hlasování vede strom č. 2 – šestnáct metrů vysoká jedle ojíněná. Na všechny tři stromy stojí za to, vydat se podívat, lesníci do ankety pečlivě vybírali ty nejkrásnější a nejlepší. Jedli a smrkům také udělili certifikát zdravosti stromu FSC (Forest Stewardship Council). Tento certifikát zaručuje, že strom byl vypěstován odpovědně a v souladu s principy přírodě blízkého lesní hospodaření, které pomáhají chránit mizející a devastované lesy u nás i ve světě.

Vybrat ten nejkrásnější strom mohou lidé v anketě Turistického a informačního centra města Brna! Vítězný strom bude po ukončení hlasování pokácen a 18. listopadu postaven na náměstí Svobody.

Hlasovat je možné na: www.brnenskevanoce.cz.

TIP NA VÝLET     
Bílovice nad Svitavou leží v údolí řeky Svitavy pár kilometrů od Brna v oblasti nazývané Moravským Švýcarskem. Na okraji Bílovic stojí myslivna Lišky Bystroušky, nedaleko od ní se nachází Studánka Leoše Janáčka a Liduščin památník.
V současnosti, ale i již za první republiky byla tato oblast oblíbeným výletním místem Brňanů, kteří chodívali pěšky od konečné stanice tramvaje z Obřan podél řeky Svitavy do Bílovic, případně i dále. Bílovice jsou známé také díky řadě umělců, kteří zde, nebo v blízkém okolí žili a působili v 19. a 20. století. Často sem jezdíval a později zde i řadu let žil novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor příběhů o lišce Bystroušce. Bílovice dobře znal i Leoš Janáček – Těsnohlídkovy Příhody lišky Bystroušky se staly libretem stejnojmenné Janáčkovy opery.

Město je obklopeno lesy, ve kterých stojí chatové osady. Podél řeky Svitavy vede z Brna přes Bílovice dále do Adamova a Blanska pohodlná cyklostezka.
Na okraji Bílovic stojí myslivna Lišky Bystroušky, nedaleko od ní se nachází Studánka Leoše Janáčka a Liduščin památník.
Myslivna Lišky Bystroušky - Jedná se o dějiště knihy Rudolfa Těsnohlídka Liška Bystrouška, podle které složil Janáček operu Příhody lišky Bystroušky. Myslivna byla postavena v roce 1907 a až do dnešních dnů slouží polesí Bílovice nad Svitavou. 
Studánka Leoše Janáčka - Nachází se jen 100 metrů od myslivny Lišky Bystroušky. Kvalitní voda vyvěrá u kamenného pomníčku z roku 1978, na kterém je nápis známého hudebního skladatele - Jak je les divukrásný. Jedná se o úryvek z monologu revírníka z opery Liška Bystrouška. Bronzové desky jsou dílem brněnského výtvarníka Josefa Kaduly.

Kontakt pro média:
Gabriela Peringerová, tel.: +420 542 427 124, mobil: +420 725 518 110, e-mail: peringerova@ticbrno.cz
Webové stránky:     www.brnenskevanoce.cz | www.ticbrno.cz | www.gotobrno.cz