Výstava „Pomalu začalo být zase dobře“ Vyhnaní z Jižní Moravy: Refugees (not) welcome

Vydáno: 
13. 11. 2015 11:45

Příběhy nuceného opouštění domovů, strastiplné cesty a těžkého hledání nového místa k životu jsou aktuální v každé době. Výstava „Pomalu začalo být zase dobře“, jež se uskuteční v rámci pásma Roku smíření, popisuje osudy těch, kteří byli po druhé světové válce vyhnáni z Moravy a zůstali v Rakousku. Pamětníci vyprávějí o prvních dnech a týdnech v Rakousku, které byly ve znamení bídy a strachu, ale někdy také vřelého přijetí.

Putovní výstava „Pomalu začalo být zase dobře“ se doposud v České republice objevila pouze na třech místech, konkrétně v Praze, Znojmě a Slavonicích. Své brněnské působení zahájila 12. listopadu 2015 slavnostní vernisáží, které se účastnil kurátor výstavy Mag. Niklas Perzi a HR Mag. Dr. Willibald Rosner, ředitel Dolno-rakouského zemského archivu, jež výstavu do Brna propůjčil. „Výstavu jsme umístili do Křišťálového sálu Staré radnice, kde ji návštěvníci budou moci vidět do neděle 10. ledna,“ přibližuje průběh Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna.       

Jaké to je opustit svůj domov, přežít cestu, která mnohé stála jejich životy, a začínat znovu v cizí zemi se návštěvníkům pokusí zprostředkovat pět audiovizuálních zastávek, jež jsou tvořeny panely s informacemi a audiopřehrávače se sluchátky. „Výstava je dále doplněna dobovými předměty, jež pomohou dokreslit osudy padesáti po válce vyhnaných Brňanů a Jihomoravanů, kteří díky rodinným vazbám mohli zůstat v Rakousku, kde dodnes žijí,“ upřesňuje Janulíková.

Expozice je součástí pásma Rok smíření, které mapuje situaci na Moravě po druhé světové válce a koná se pod záštitou primátora statutárního města Brna Petra Vokřála. Na jejím průběhu se podílí také Dolno-rakouský zemský archiv, Centrum pro výzkum migrace a Turistické informační centrum města Brna.