TIC BRNO 2020? Industriální architektura, pátý ročník Gourmet Brno a Janáčkovo Brno.

Vydáno: 
14. 12. 2019 10:00

Brno je unikátním místem s autentickou atmosférou a TIC BRNO pracuje na tom, aby o tom věděli nejen Brňáci. Je městem architektury, především té funkcionalistické, městem hudby, jak potvrdilo UNESCO, a městem objevné gastronomie, známé především svým kavárenským životem. Do roku 2020 vstoupí se zbrusu novým hudebním průvodcem, v oblasti architektury se bude TIC BRNO soustředit na tu industriální a gastronomickou scénu zmapuje Gourmet Brno 2020.

Autentické Brno

Brno se už několik let nebojí prezentovat takové, jaké opravdu je. Upřímně a otevřeně. Spíše než na městské dominanty upozorňuje na přátelskou atmosféru, než na turistickou prohlídku zve na návštěvu „k sobě domů“. Tato strategie v záplavě přeplněných turistických destinací funguje, počet návštěvníků meziročně vzrostl o 10% a navýšil se i poměr zahraničních oproti tuzemským. Osobitý mix upřímnosti, otevřenosti, silných historických kořenů, funkcionalismu, kaváren a barů okořeněný špetkou pověstného humoru a množstvím festivalů bude nejlepším receptem i v roce 2020. A i v něm bude TIC BRNO cíleně rozvíjet aktivity zaměřené na oblast hudby, architektury a gastronomie.

Industriální Brno

Brno je ve světě známé především svou funkcionalistickou architekturou v čele s vilou Tugendhat. Ta v roce 2020 slaví 90 let od své dostavby a v tomto roce si připomínáme i 150 let od narození významného architekta a brněnského rodáka Adolfa Loose. Obě výročí oslavíme mnoha akcemi pro veřejnost i odborníky. TIC BRNO doplní téma i industriální linkou – bude zkoumat fungující i zaniklé industriální stavby, příběhy slavných rodin a také současné kreativní průmysly. Město Brno stálo totiž téměř tři století v čele světového textilního průmyslu. „Z tohoto období nám zbylo několik budov, několik příběhů, které chceme v roce 2020 představit. Téma chceme pojmout rozmanitěji a kromě historie textilního průmyslu chceme navázat současností, kreativními průmysly a průmyslovými stavbami v Brně, které nám denně pomáhají v plynulém fungování města,“ prozrazuje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. V plánu jsou komentované prohlídky, tematické tiskoviny včetně autentického průvodce TO JE BRNO III. nebo otevření industriální naučné stezky a revitalizace a otevření nových prostor brněnského podzemí.

Výraznou industriální linku bude mít také festival Open House Brno. Spolu s ním se v roce 2020 v Brně uskuteční také Dny evropského dědictví nebo projekt Brno a jeho chrámy.

Brno město hudby

Od roku 2017 je město Brno zapsáno do Sítě kreativních měst UNESCO Creative Cities Network. Bylo oceněno za svou mimořádnou rozmanitost hudební nabídky a propojení s okolním regionem, který má sám o sobě bohatou hudební tradici vyrůstající z folkloru. Také v roce 2020 se proto pod taktovkou TIC BRNO uskuteční Folklorní rok a pokračovat bude propagace města prostřednictvím projektu Janáčkovo Brno reflektujícího ve světě nejhranějšího českého operního skladatele, který působil v Brně.

Díky Kanceláři pro členství Brna v UCCN vstupuje moravská metropole do roku 2020, který zakončí festival Janáček Brno, se zbrusu novým průvodcem #Brno město hudby. Kromě operního festivalu, který se v roce 2019 stal vítězem prestižních The International Opera Awards, proběhne v Brně i řada dalších hudebních akcí a festivalů, například letní Maraton hudby Brno a Festival UPROSTŘED.

Gurmánské Brno

Brno je v posledních letech uznávané jako město s velmi kvalitní a cenově dostupnou gastronomií. Právě „Ochutnej Brno“ je proto jednou z nejdůležitějších linek propagace města. Ty nejlepší podniky ve městě jsou doporučovány na základě výsledků nezávislého hodnocení Gourmet Brno. Ten v roce 2020 bude již pátým v pořadí. Odborníci z oblasti gastronomie v něm hodnotí několik kategorií podniků v Brně, a to restaurace, fine-dining, vinárny, pivnice, bary, kavárny ,cukrárny a bistra. K projektu také vznikne tiskovina, která bude k dispozici rovněž online na GOtoBRNO.cz. Již v roce 2019 po vzoru Gourmet Brno vznikl průvodce po celém kraji Gourmet jižní Morava.

Brněnské Vánoce a další akce

TIC BRNO, p. o. je profesionální městskou agenturou podporující turistický ruch, provozující portál GOtoBRNO.cz a pořádající akce pro veřejnost. Během roku jsou to kromě těch již zmíněných také například popularizační festival Mendel je…, filmová Brněnská 16, divadelní Na prknech, dlažbě i trávě, osvětový Tmavomodrý festival, výtvarný Brno Art Week, městská slavnost Den Brna a na závěr roku Brněnské Vánoce s více než milionovou návštěvností.

 

#Brno město hudby 01/2020
nový průvodce městem Brnem mapující hudební osobnosti a počiny

Folklorní rok 02-08/2020
Brněnský fašank, Brněnsko tančí a zpívá, Mezinárodní folklorní festival

Brno Art Week 20-26/4/2020
výstavní a doprovodné programy muzeí a galerií v Brně

Open House Brno 25-26/4/2020
otvírá běžně nepřístupné budovy nebo je ukazuje jinak

Tmavomodrý festival 14-15/5/2020
festival zrakově hendikepovaných dětí a mládeže pro všechny

Brno a jeho chrámy 15/6-15/9
otevírání brněnských chrámů s doprovodným programem

Gourmet Brno 06/2020
to nejzajímavější z brněnské gastronomie v jednom průvodci

Mendel je… 07/2020
narozeninová party s hudbou, jídlem, open air pokusy a koncerty

Festival UPROSTŘED 07-08/2020
desítky kulturních akcí oživují po celé léto ulice, náměstí a kouty

Na prknech, dlažbě i trávě 08/2020
divadelní představení, koncerty, workshopy pro děti i dospělé

Maraton hudby Brno 13-16/8/2020
multižánrový hudební festival, který je součástí projektu Brno město hudby

Den Brna 15/8/2020
městská slavnost připomínající vítězství Brna nad švédskými vojsky

Dny evropského dědictví 09/2020
celoevropské otevírání významných památek lidem

Brněnská 16 14-17/10/2020
mezinárodní festival krátkých filmů konaný od roku 1960

Brněnské Vánoce 11-12/2020
vánoční trhy na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí

www.GOtoBRNO.cz

 

Brno 13. 12. 2019

 

 

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.