Podzimní tematické prohlídky ve svátečním

Vydáno: 
18. 8. 2020 12:00

Podzimní prohlídky se letos zaměří také na aktuální svátky. Oslavte s námi Den vzniku samostatného Československa, Svátek všech svatých a Den boje za svobodu a demokracii. V souvislosti s 28. říjnem proběhne repríza úspěšné retro prohlídky Bony i klíče s sebou. Dále nebudou chybět seniorské čtvrtky a zábavné prohlídky pro děti. Za pozornost jistě stojí okruhy věnované historii brněnských kin, ubytovacích kapacit, básníkům, Sokolu a vzniku ČSR a výjimečně se veřejnosti otevře i „první moderní rakouský dům“ – Reissigova vila.

Výběr z podzimních tematických prohlídek


Bony i klíče s sebou

5. 9., 17. 10. a 17. 11. v 10.00 a 16. 9 v 17.00

Průvodce: Martin Foretník

Sraz: ulice Česká – pod hodinami

Speciální retro turistická nabídka přibližuje specifický brněnský životní styl 80. let. Těšit se můžete na povídání o bufetech, mléčných barech, vekslácích a Tuzexu. Vrátíme se v čase i do prvomájových oslav a tehdejší propagandy. V rámci procházky jsme si připomenem i bývalá kina Úderka, Moskva, Čas, Alfa a Jalta, Brněnský večerník, Satirické divadlo Večerní Brno, Muzeum dělnického hnutí, divadlo na provázku a další ikony kultury 80. let.

V rámci procházky obdrží každý návštěvník retro pohlednici, speciální noviny Brno 80s a mapu osmdesátkových podniků a míst.

 

Brněnské pověsti pro děti

20. 9 ve 14.00

Průvodce: Ondřej Slávik

Sraz: nádvoří Staré radnice

Pojďte se s námi podívat na prohlídku, která vás zavede do dob, kdy bylo ještě Brno plné kouzel, pohádkových příběhů i zázraků. Do dob, kdy se lidé báli draků, pojídajících mladé dívky a dob udatných mládenců, kteří tyto draky hubili. V této komentované prohlídce, jež nám představí hlavní a nejkrásnější pověsti města Brna se spolu například dozvíme, jak to bylo s brněnským drakem, proč je na kostele svatého Jakuba hanbatý andělíček či proč zvony Petrova odbíjí poledne již v jedenáct hodin. Prohlídka je vhodná pro děti od 6 do 13 let.

 

Reissigova vila

24. 9. v 16.00

Průvodkyně: Lea Novotná

Sraz: vrátnice ÚKZÚZ, Hroznová 63/2

Krnovský rodák, architekt a designér Leopold Bauer zanechal v Brně několik neotřelých děl, z nichž jedno nese významné prvenství - vila pro Karla Reissiga. Tato stavba bývá nazývána prvním moderním domem v Rakousku. Dnes v ní sídlí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. V rámci této výjimečné prohlídky navštívíme interiéry.  

 

Po stopách brněnských básníků

4. 10 ve 14.00

Průvodkyně: Bohuše Červená

Sraz: MHD Pionýrská, u zast. trolejbusů 25, 26 na ul. Kotlářské

Snad každý zná kašny na náměstí Svobody, které krášlí střed města. Všimli jste si ale někdy slov na roštu okolo? Jsou to verše básně Jana Skácela, který je s Brnem neodmyslitelně spjat. Město Brno se svým geniem loci se stalo inspirací nejen pro něj, ale pro celou řadu básníků, například Ivana Blatného, Jiřího Koláře, Josefa Kainara, Zdeňka Rotrekla – a právě tito jsou spojeni s místy, kudy budeme procházet.

 

Kde v Brně složit hlavu

8. 11 ve 14.00

Průvodkyně: Kristýna Burianová

Sraz: před hotelem Grandezza - Zelný trh

Hotely, hostely, penziony... V Brně je jich dnes velké množství, ale i v minulosti byla nabídka ubytovacích služeb pestrá. Od 16. století do zájezdních hostinců a nocleháren po dlouhé cestě směřovali především obchodníci, 19. století přineslo novinku: železnici. Díky industrializaci a rozvoji města začíná do Brna přijíždět více a více lidí, a tak ubytovací zařízení rostou. Jak to vypadalo v minulosti a které zajímavé hotely můžeme najít v Brně dnes, se dozvíte na prohlídce s průvodkyní Kristýnou Burianovou.

 

Jak to ruplo (o 89. roce v Brně)

17. 11 ve 14.00

Průvodce: Michal Konečný

Sraz: U sochy Rudoarmějce na Moravském náměstí

Nejkrásnější kniha roku 2019 „Jak to ruplo. Knížka o mém listopadu 1989 v Brně“ se snaží mladým Brňanům připomenout události roku 1989, vedoucí k takzvané Sametové revoluci. Během naší procházky se podíváme na nejdůležitější místa, o nichž se v knize píše, seznámíme se s podobou a historií Brna v roce 1989, navštívíme zdánlivě obyčejná místa, na nichž se rozhodovalo o budoucnosti města, a kromě toho se dozvíme, jak se taková kniha vlastně dělá.

 

Výběr ze seniorských čtvrtků

 

Po stopách Ernsta Wiesnera

1. 10 v 10.00

Průvodkyně: Pavla Faltýsková

Sraz: nádvoří Staré radnice

Město Brno je významné z mnoha hledisek. Jako architektonický komplex je utvářen mnoha stavebními styly a jedním z těchto stylů je funkcionalismus.

Budovy, které se pyšní znaky funkcionalismu, projektovalo několik významných architektů, podle jejichž návrhů je postaveno mnoho významných staveb v Brně. Mezi tyto architekty patří také Ernst/Arnošt Wiesner. Jeho stavby jsou pro Brno charakteristické (nejen původně projektované budovy peněžních ústavů, reprezentativních soukromých vil, ale také i budova krematoria). Proto význam Ernsta Wiesnera a jeho důležité stavby stojí zato připomenout v tematické prohlídce a prohlédnout si ve středu Brna alespoň jejich exteriéry.

 

Kompletní seznam tematických prohlídek najdete na https://ticbrno.cz/tematickeprohlidky, kde zakoupíte i vstupenky. Osobně je můžete pořídit v infocentrech na Radnické 8 a Panenské 1.

17. 8. 2020 v Brně

www.TICBRNO.cz  

 

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.