Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti s COVID-19 – jsou naše informační centra, prostory podzemí, Staré radnice a galerií UZAVŘENA.

S dotazy na vrácení peněz za již zakoupené vstupenky se prosím obracejte e-mailem na panenska@ticbrno.cz (tel.: 602 404 246), s ostatními dotazy se obracejte na info@ticbrno.cz (tel.: 773 768 103).

Bonbóny a mezinárodní vztahy

Jiří Žák
čítárna WWW
5. 4. – 6. 5. 2017
4. 4. 2017 17:30

Projekt Autonomous Infected Sensory Meridian Response, prezentovaný na youtube kanálu s názvem Czech ASMR, využívá specifickou formu youtube videí známou pod zmíněnou zkratkou (Autonomous Sensory Meridian Response). Jednotlivá slova tohoto označení můžou být rozklíčována např.

Bonbóny a mezinárodní vztahy

jako spontánní (A), smyslová (S), dosahující vrcholu (M), reakce (R). Termín prosadila odbornice na bezpečnost na internetu Jennifer Allen v roce 2010, ale fenomén jako takový byl v médiích poprvé zaznamenám už v roce 2007. Jde o žánr, který je založen na vyvolávání emocionálních a fyzických reakcí na zvuk, případně syntézu obrazu a zvuku. Lidé produkující ASMR videa (často ženy, ale zdaleka nejen ony) se snaží vytvořit nekonfliktní atmosféru, která jejich konzumenty uvede do stavu relaxace, nebo (jak mají někteří ambiciózně vytyčeno) meditace. Člověk, který by si chtěl udržet kritický odstup, je naopak zatažen do stavu fascinace.

ASMR reakce, někdy také popisovaná jako “sluchový orgasmus”, je často doprovázena husí kůží. Je spouštěna pomocí různých impulsů. Nejčastějším spouštěčem je šeptání, poklepávání či škrábání nehtů po různých površích, materiálech a předmětech, ale také zvuky úst, pojídání jídla, česání vlasů a nepřeberné množství dalších podnětů. Obsah slov zde není důležitý, podstatná je hlavně forma. Co se předmětů týče, před kamerou se pracuje s nejrůznějšímu produkty. Bloggeři se s nimi mazlí, mluví o nich a pocitech, které v nich vyvolávají. Vztah, který ke komoditám manifestují, zde zapadá do pozdně kapitalistické společnosti a její konzumní fetišizace. To je jen podpořeno sexuálním podtextem, který ASMR ve svých divácích nutně vyvolává. Častá je také forma takzvaných Role play, kdy blogger/ka hraje určitou roli. Například, že divák je pacientem v ordinaci a protagonista videa jej vyšetřuje.

Formální stránka těchto videí, fungující jako audio-vizuální anestetikum, záměrně bezobsažná a aseptická. Název projektu Autonomous Infected Sensory Meridian Response, obohacení o slovo infected, naznačuje kýžený záměr. Naplnit tuto formu obsahem, který jde do konfliktu s tím, jak sama funguje. Infikovat ji. Stane se něco, pokud bude zklidňujícím způsobem předávána informace, která je zneklidňující? Samotný kanál není deklarován jako umělecký projekt.

Inzerce

Galerie TIC

Galerie TIC

Galerie TIC:

Galerie mladých
Galerie U Dobrého pastýře
Galerie Kabinet
konTEXT

Adesa:

Galerie TIC
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 4
602 00 Brno

Otvírací doba:

Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti se šířením nemoci COVID - 19 jsou galerie do odvolání uzavřeny.
út-pá 10.00 - 18.00 hod
so 10.00 - 14.00 hod

Vstupné:

VSTUP ZDARMA

komentované prohlídky
po domluvě na tel.: +420 542 427 104

+420 542 427 108
+420 842 427 104

Kurátoři
Marika Kupková
Zuzana Janečková