Come Over When You’re Sober

Anna-Marie Berdychová
Anni Haunia
Boris Ondreička
Daniela Ponomarevová
Katarína Hládeková
Kateřina Konvalinová
Kristýna Sidlárová
Martina Smutná
Pavel Příkaský
Tomáš Kajánek
Václav Janoščík
Valentýna Janů (s Kryštofem Hlůže)
Veronika Čechmánková
Galerie U Dobrého pastýře
5. 8. – 28. 11. 2020
4. 8. 2020 11:15

Výstavní projekt Come Over When You’re Sober je druhým dílem cyklu Stávat se dívkou, který si jako téma vybral postavu (mladé) dívky, jak se s ní můžeme setkat v dílech Tiqqun (1999), Deleuze a Guattariho (1980), nebo Witolda Gombrowitze (1937).

Come Over When You’re Sober

Cílem cyklu je na pozadí prací mladé generace českých umělkyň a umělců postavu mladé dívky představit jako vědomé i nezamýšlené vodítko při konfrontaci s nesnázemi dnešního světa. Postava mladé dívky podává svědectví o problémech, jakými jsou sebeidentifikace, až perverzní tlak na naše tělo-obraz, konzumní způsob života nebo apatie, „pseudo-aktivita“ a neschopnost čelit současným výzvám. Její existenci lze vystopovat v samotném životě umělkyň a umělců, v prezentaci jejich děl nebo v online sdílení obrazů samých sebe.

Na podoby, gesta, zápletky a záhyby mladé dívky totiž nenarážíme jen v cílené práci s vlastními zkušenostmi, tělem, performance či autoportrétem, ale také v nezbytných sebeprezentačních až sebeperformativních strategiích, které umělci využívají mimo kreativní produkci. Jelikož jsou tyto aktivity úzce spjaté se sociálním životem na síti, ptáme se i na pozici, do které se dostává reálné lidské tělo po tom, co se od něj oddělí část identity. Zajímá nás, jak se do tohoto algoritmem ovládaného procesu vkrádá techničnost a biologie emocí a jak se vědomí, že andrenalin, dopamin, serotonin nebo oxytocin z biologického hlediska konstituují všechny naše emoce, odráží na podobě našich identit. Kam nás vede moc „kurátorovat“ svou identitu prostřednictvím péče o svého avatara a co konkrétně substituujeme „kurátorovaním“ svých (v těle uvězněných) emocí prostřednictvím narkotik.

Kurátoři: Katarína Hládeková a Václav Janoščík

Galerie TIC

Galerie TIC

Galerie TIC:

Galerie mladých
Galerie U Dobrého pastýře
Galerie Kabinet
konTEXT

Adesa:

Galerie TIC
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 4
602 00 Brno

Otvírací doba:

Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti se šířením nemoci COVID - 19 jsou galerie do odvolání uzavřeny.
út-pá 10.00 - 18.00 hod
so 10.00 - 14.00 hod

Vstupné:

VSTUP ZDARMA

komentované prohlídky
po domluvě na tel.: +420 542 427 104

+420 542 427 108
+420 842 427 104

Kurátoři
Marika Kupková
Zuzana Janečková