Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti s COVID-19 – jsou naše informační centra, prostory podzemí, Staré radnice a galerií UZAVŘENA.

S dotazy na vrácení peněz za již zakoupené vstupenky se prosím obracejte e-mailem na panenska@ticbrno.cz (tel.: 602 404 246), s ostatními dotazy se obracejte na info@ticbrno.cz (tel.: 773 768 103).

Fragment 0

Michal Žilinský
Galerie mladých
11. 12. 2019 – 8. 2. 2020
10. 12. 2019 17:30

Iniciačním i finálním motivem výstavy Michala Žilinského je moment nula. Odehrává se chvíli po apokalypse, na Zemi bez lidí, na místě, kde platí jiné fyzikální zákony. Jde o autorovu v pořadí čtvrtou CGI (computer graphic interface) animaci s tématem fiktivního virtuálního prostředí.

Michal Žilinský: Fragment 0

Tzv. Zóna je inspirována zborceným a zároveň zázračným místem režiséra Andreje Tarkovského a mistrů klasického sci-fi – bratrů Strugackých. Ve Fragmentu 0 jde autor ještě dál: diváka škádlí, znejišťuje, mystifikuje. Z ambivalentní Zóny si vybírá jediný objekt a jeho identitu skrývá nejen za destrukční znaky času, ale taky za vizuální hru – za trompe l’oeil. Svému rozpoznatelnému stylu přitom zůstává věrný jako značce: s epickým hyperrealismem, s odkazy na šerosvit a s až magickou symbolikou jsme se u tohoto umělce mohli setkat ve většině jeho předcházejících děl.

Do nejnovějšího projektu však navíc, výrazněji než ve svých předchozích pracích, vetkává komerční strategie známé z popkultury, což je zřejmé zejména ze způsobu práce s kamerou, hudbou (autorem je Tomáš Moravanský, který je společně s Michalem Žilinským členem uskupení Institut Institut) nebo z formálních odkazů na žánr intra pro videohru.

Z neživého objektu svého zájmu tak vytváří hrdinu-frankensteina, komodifikovaného prostřednictvím stejně lascivních vizuálních referencí, jako kdyby živý byl. Ruinu vykresluje jako rozpad mřížky – jasně daného systému – podmiňující neudržitelnost současného striktního pragmatismu.

Ona – i její fragmenty – ale vznikla vinou krize mezilidských vztahů, v důsledku katastrofy vyvolané člověkem. Instalací proto autor odkazuje nejenom k zániku světa a k původnímu smyslu jeho existence, ale v neposlední řadě také k jejímu legitimnímu zpochybnění. Jestliže použití média 3D hyperrealistického pohyblivého obrazu stírá hranice mezi realitou a fikcí, pak začlenění hyperrealistické kresby, která je paradoxně nejvíc obchodovatelným artefaktem výstavy, nás dovádí k totální relativizaci. Co když totiž – slovy nejznámějšího ufologa 90. let Ericha von Dänikena – soudný den již dávno nastal?

Kurátorka: Katarína Hládeková

Michal Žilinský: Fragment 0
Michal Žilinský: Fragment 0
Michal Žilinský: Fragment 0
Michal Žilinský: Fragment 0
Michal Žilinský: Fragment 0
Michal Žilinský: Fragment 0
Michal Žilinský: Fragment 0
Michal Žilinský: Fragment 0

Inzerce

Galerie TIC

Galerie TIC

Galerie TIC:

Galerie mladých
Galerie U Dobrého pastýře
Galerie Kabinet
konTEXT

Adesa:

Galerie TIC
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 4
602 00 Brno

Otvírací doba:

Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti se šířením nemoci COVID - 19 jsou galerie do odvolání uzavřeny.
út-pá 10.00 - 18.00 hod
so 10.00 - 14.00 hod

Vstupné:

VSTUP ZDARMA

komentované prohlídky
po domluvě na tel.: +420 542 427 104

+420 542 427 108
+420 842 427 104

Kurátoři
Marika Kupková
Zuzana Janečková