Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti s COVID-19 – jsou naše informační centra, prostory podzemí, Staré radnice a galerií UZAVŘENA.

S dotazy na vrácení peněz za již zakoupené vstupenky se prosím obracejte e-mailem na panenska@ticbrno.cz (tel.: 602 404 246), s ostatními dotazy se obracejte na info@ticbrno.cz (tel.: 773 768 103).

Headset

Ondřej Vicena
Galerie mladých
5. 4. – 6. 5. 2017
4. 4. 2017 17:30

Termín virtuální environment je pro definování prostorů, které vytváří Ondřej Vicena, nepřesný. Vhodnější je svazek pojmů – bipolární interaktivní open space. Když si tyto pojmy představíme jako volně stažené živé kabely s přetékajícími daty, pak jejich bipolárnost spočívá v tom, že se sice gros vnímaného díla odehrává virtuálně, ale instalováno je v 3D analogovém prostoru a stále potřebuje reálně existující artefakty i „tělo“ hostitele. Krásou iluzivních prostor, ve kterých je možné díky virtuálnímu propojení cokoliv a kdekoliv, dosahuje Vicena spirituální roviny.

Vicena

Oltárnost nastolené situace se v Galerii mladých zhmotňuje zejména v již existující barokní architektuře připomínající díky klenbám sakrální prostor. Vicena reaguje na dané dispozice a proporce, kterými mění materialitu. Obsahové kódy vztahů, které se objevují při přechodu do „nového světa“ přes jistý druh iluzivní membrány, ať už zvukové, nebo obrazové, otevírají nové možnosti vnímání. Membrána je místy tekutá do té míry, že si ji divák přestává uvědomovat, Vicena ji tvoří v instalaci buď zvukovými nebo obrazovými efekty. Velmi zřetelné je to zejména v souvislosti se zvukovou složkou, která vytváří cíleně atmosféru nočního klubu. Z obyčejných parket se stává taneční diskoparket evokující klip Billie Jean od Michaela Jacksona, ve kterém se postupně rozsvěcují dlaždice chodníku. Tato paralela je velmi prvoplánová, ale v tvorbě Ondřeje Viceny nacházíme poměrně často odkazy na kultovní díla, ať už je to pohár od Adolfa Loose, walkman nebo nápoj Sprite. Dominuje jim velmi estetické měřítko a optické hry. Analogové „triky“ jako zrcadlení a světelné efekty působí jednoduše a čistě. Zbytečné přetechnizovaní, které by se v těchto souvislostech dalo očekávat, tu absentuje. Technologie figurující v tvorbě Ondřeje Viceny odráží jak technokratický přístup, tak rovněž ideu antropocénu.

Inzerce

Galerie TIC

Galerie TIC

Galerie TIC:

Galerie mladých
Galerie U Dobrého pastýře
Galerie Kabinet
konTEXT

Adesa:

Galerie TIC
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 4
602 00 Brno

Otvírací doba:

Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti se šířením nemoci COVID - 19 jsou galerie do odvolání uzavřeny.
út-pá 10.00 - 18.00 hod
so 10.00 - 14.00 hod

Vstupné:

VSTUP ZDARMA

komentované prohlídky
po domluvě na tel.: +420 542 427 104

+420 542 427 108
+420 842 427 104

Kurátoři
Marika Kupková
Zuzana Janečková