Paláce, kostely, hotel, hrad, dům, kostnice – vždy po dvou a s průvodcem místa znalým. Letošní Dny evropského dědictví nesou podtitul Společné dědictví, společné hodnoty. TIC BRNO pro vás tedy na sobotu 15. září 2018 připravuje komentované prohlídky dvojic architektonicky zajímavých budov a památek, vždy jedné novodobé a jedné starší, které tak objevíte v nových souvislostech.
S průvodci si prohlédnete dvojice:
Během jediné procházky si tak na vlastní oči ověříte rozlišnosti architektonických slohů a dostanete se i do běžně nepřístupných míst. Těšíte se? My ano!
Minibus / Vyhlídkové jízdy Brnem
VSTUP 15.00 VSTUP 13.00 VSTUP 10.00
Komentované jízdy klimatizovaným autobusem nabízí místním i turistům možnost poznat atraktivní místa, která by pěšky obejít nestihli nebo na to fyzicky nestačí. V sobotu 15. září 2018 nabízí prohlídku 4 brněnských vil. Všechny byly postavené v první třetině 20. století a přesto jsou tak rozdílné: secesní Löw-Beer (1904) a Jurkovičova (1906), modernistická Stiassni (1929) a funkcionalistická Tugendhat (1930). Porovnejte je během dvouhodinové jízdy. Budete překvapeni!
Trasa: náměstí Svobody – kostel sv. Jakuba – Moravské náměstí – Mahenovo divadlo – Janáčkovo divadlo – park Lužánky – vila Löw-Beer (s výhledem na vilu Tugendhat) * – palác Tivoli – Hvězdárna a planetárium Brno – Jurkovičova vila * – kostel sv. Augustina – vila Stiassni * – Brněnské výstaviště – Letohrádek Mitrovských – bazilika Nanebevzetí Panny Marie – kostel sv. Václava – hrad Špilberk * – kostel J. A. Komenského – náměstí Svobody
/* zastávka s výstupem
Kostel sv. Janů + Pasáž Alfa
VSTUP 11.00 VSTUP 10.00 VSTUP 9.00
Kostel sv. janů
Kostel s Loretou je nedílnou součástí města již od 13. století. Jeho podoba se postupně měnila, zejména v období baroka. Prohlédnete si jak gotické jádro kostela, které představuje kapitulní síň přibližně z roku 1260, tak barokizovaný kostel sv. Janů z přestavby vedené architektem Mořicem Grimmem dokončené v roce 1733. I Loretánskou kapli se Svatými schody.
Pasáž Alfa
Nezaměnitelnou atmosféru první republiky zažijete ve funkcionalistické pasáži Alfa. Multifunkční komplex, ve kterém se pasáž nachází, vznikl podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse v letech 1930-1937. Osmipatrový palác je tvořen obchodní halou s galerií krytou proskleným stropem, na niž navazuje ve vyšších patrech část obytná s přibližně 160 byty.
VSTUP 16.00 VSTUP 15.00 VSTUP 14.00VSTUP 13.00
Hotel Avion
Jeden z nejužší hotel v Evropě prochází v současné době rekonstrukcí. Na pozemku šířky pouhých osm metrů byl podle návrhu Bohuslava Fuchse postaven v letech 1926-1927 a rekonstruován je od roku 2016 podle projektu Evy Jiřičné. Osmipatrovému funkcionalistickému hotelu na místě nízkopodlažního hostince umožnilo vzniknout použití železobetonového skeletu.
Kostnice u sv. Jakuba
Druhou největší kostnici v Evropě tvoří tři pohřební komory a vznikla pravděpodobně v 17. století. Tento komplex ukrývá více než padesát tisíc lidských ostatků z dob třicetileté války, kdy se během obléhání města Brna Švédy šířila cholera a mor. Kostnice pod kostelem byla objevena v roce 2001 a v roce 2012 byla zpřístupněna veřejnosti.
VSTUP 17.00 VSTUP 16.00 VSTUP 15.00
Kostel sv. Václava
Základní kámen pravoslavného kostela vysvěceného v roce 1931 byl položen v roce 1929 za účasti vladyky Gorazda. Chrám byl na úpatí kopce Špilberk postaven na základě projektu ruského architekta Petra Levického. Ke konci minulého století byla ke chrámu přistavěna zvonice a v roce 2003 prošel celkovou rekonstrukcí, při níž byla pozlacena kupole.
Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)
Hrad byl na stejnojmenném kopci založen v polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. Z původního gotického královského hradu se v 2. polovině 17. století stala mohutná barokní pevnost a prohlídka vás zavede na běžně nepřístupná místa. Ukáže hranolovou věž a královskou kapli, ale také klenotnici a renesanční salonek. Zakončena bude nádhernou vyhlídkou na Brno.
Palác Omega + Dům Pánů z Lipé
VSTUP 11.00 VSTUP 10.00 VSTUP 9.00
Palác Omega
Novostavba z roku 2005 z dílny studia Architekti Kuba & Pilař dominuje náměstí svým suverénním průčelím z navzájem posunutých šedozelených skleněných hranolů, které ve večerních hodinách září měnícími se barvami. Zajímavostí polyfunkčního domu je velké prosklené átrium v rozsahu tří podlaží a prosklené kruhové otvory, jimiž lze pozorovat dění o patro níže.
Dům Pánů z Lipé
Současný renesanční palác vznikl v 16.století na místě staršího gotického domu. Na stavbu paláce povolal jeho tehdejší majitel a obchodník vínem Kryštof Schwanz italského stavitele Antonia Gabriho a sochaře Giorgia Gialdiho. Kamenné reliéfy zachycují výjevy ze starověké mytologie, biblické příběhy, postavy evropského středověku nebo pracovní náměty, především vinobraní.