Ester Krumbachová

(12. 11 1923, Brno – 13. 1 1996, Praha)

Na pozadí českého filmového zázraku stála žena. Jmenovala se Ester Krumbachová a narodila se 12. listopadu 1923 v Brně.

Ester vystudovala obor užité malby a grafiky na brněnské Škole uměleckých řemesel. Začínala jako divadelní kostýmní výtvarnice. Ester KrumbachováZačátkem šedesátých let pak uplatnila svůj talent vyjádřit kostýmem charakter postavy i ideu díla ve filmu.

Vedle spolupráce na scénáři byla i autorkou výtvarné koncepce včetně návrhů kostýmů pro filmy O slavnosti a hostech Jana Němce a Sedmikrásky Věry Chytilové. Ovlivnila vizuální stránku filmů Penzion pro svobodné pány Jiřího Krejčíka, Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného nebo Kladivo na čarodějnice Otakara Vávry. Podílela se i na trezorových snímcích Ucho a Valérie a týden divů, kvůli kterým nesměla po dlouhých dvacet let u filmu pracovat vůbec. Výjimku představovala spolupráce s Věrou Chytilovou na scénáři filmu Faunovo velmi pozdní odpoledne v roce. Sama režírovala pouze jediný film ­výtvarně kultivovanou hříčku Vražda ing. Čerta s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Menšíkem v hlavních rolích.

Po roce 1989 se opět k filmování vrátila – naposledy spolupracovala na výtvarné koncepci debutu Petra Václava Marian. V 90.  letech vydala i knihu povídek nazvanou První knížka Ester.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307