Jakub Obrovský

23. 12. 1882 Brno – 31. 3. 1949 Praha

Jakub Obrovský byl český sochař, malíř figuralista, grafik a spisovatel. Narodil se v Bystrci do rodiny zemědělce Jana Obrovského. Byl třetím a nejmladším dítětem. Navzdory nesouhlasu svého otce se rozhodl opustit hospodářství a dát se na cestu umění, konkrétně malířství.

Jakub Obrovský

Studia započal v roce 1897 u Celdy Kloučka, Emanuela K. Lišky, Karla V. Maška a Stanislava Suchardy na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1901 pokračoval ve studiu u Maxe Pirnera na Akademii výtvarných umění. O 18 let později se zde stal profesorem a ve druhé polovině 30. let dokonce rektorem. Když v roce 1907 získal Hlávkovo stipendium, odjel na rok do zahraničí. Společně s Otakarem Nejedlým a Janem Štursou navštívil Itálii a Řecko.

Jeho hlavní zaměření v oblasti malířství byla dekorativní nástěnná malba s ženskými figurálními motivy, a to v akademicko- symbolistním směru. Nesnažil se hledat velké vzory, maloval své představy a to, co viděl. Sochařství se věnoval více až později. Vytvářel sochy žen, sportovců a také sochy s antickými motivy. Vystupoval také pod pseudonymem Ferdyš Fókal. Stal se spoluautorem prvních československých dopisních známek. Zasahoval rovněž i do kulturního společenského života, byl zakládajícím členem Sdružení výtvarných umělců moravských v Hodoníně. Angažoval se i ve vídeňském Hagenbund, v Jednotě umělců výtvarných a v Umělecké besedě. Byl zastáncem názoru, že by olympijské hry neměly být zneužívány nacistickým Německem.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307