Jan Lauschmann

(1. 4 1901, Roudnice nad Labem – 1. 1. 1991, Brno)

Významný český fotograf slaví letos hned dvě jubilea – 115. výročí narození a 25. výročí úmrtí, které si právě připomínáme.

Jan Lauschmann nebyl brněnským rodákem – narodil se v Roudnici nad Labem, ale od roku 1925, kdy přešel jako technik do továrny na výrobu fotografických papírů Neobrom, se Brno stalo natrvalo jeho bydlištěm a působištěm. Fotografovat začal už v 11 letech.

Jan LauschmannV letech 1923–34, která byla zároveň obdobím jeho největší fotografické aktivity, byl členem redakční rady časopisu Fotografický obzor, kde publikoval články a fotografie. Na počátku dvacátých let byl impresionistou. Rokem 1930 se v Lauschmannově práci razantně projevil vliv konstruktivismu. Se vzácným smyslem pro kompozici se u něj pojil smysl pro malebnost prostého motivu.

V roce 1932 spoluorganizoval na brněnském výstavišti celostátní výstavu fotografů z povolání, první tohoto druhu v historii československého státu. Na výstavě bylo prezentováno okolo tři sta osmdesáti fotografií od šedesáti osmi fotografů z celé Československé republiky.

Součástí výstavy byla také retrospektivní výstava strojů a fotografických procesů z počátku vzniku fotografie.

Po roce 1949 přednášel Jan Lauschmann různé fotografické obory na vysokých školách v Brně, Praze a Pardubicích.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307