Jan Trefulka

„Moc spisovatelů skončila v okamžiku, kdy se rozhodujícím faktorem ve společnosti staly peníze. Spisovatel se osvobodil od svého vlivu, když odmítá jejich prioritu, může si napsat, co chce, ale jeho názor nemusí být a není respektován, protože není podepřený vydatným bankovním kontem.“ (Jan Trefulka)

Narodil se 15. 5. 1929 do rodiny konstruktéra v Brně. Během základní docházky, kterou absolvoval v Králově Poli, se seznámil se spisovatelem Milanem Kunderou a jejich přátelství vydrželo celý život. Po maturitě přešel roku 1948 na studium literárních věd a estetiky do Prahy.

V roce 1950 byl vyloučen z KSČ i ze školy. Pracoval jako pomocný dělník, traktorista a hospodář. Sloužil u dělostřeleckého pluku v Písku. Po návratu do Brna se opět vydal cestou vzdělání. Studoval literární vědy a češtinu, avšak neúspěšně. Dva roky se živil jako programový referent Domu umění. V roce 1955 se oženil s Boženou Hlisnikovskou (*1932), která byla taktéž literárně činná. Od roku 1956 působil v Krajském nakladatelství v Brně, zpočátku jako externí, později jako hlavní redaktor. Jeden rok byl i šéfredaktorem časopisu Host do domu.

Znovu se přidal ke KSČ, tentokrát jako člen krajského výboru. V roce 1968 se v Praze zúčastnil tzv. Vysočanského sjezdu a už o rok později byl z KSČ opět vyloučen. Tvořil a publikoval pod nejrůznějšími jmény marginálie v Československém rozhlase. Podepsal se pod Chartu 77 a sám se během 70. a 80. letech angažoval v samizdatu. Zemřel 22. 11. 2012 v rodném Brně.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307