„Hezký veršík anebo podařený distichon býval mu milejší nad všechen prozaický mamon světa tohoto.” (Bublinka ze života moravského)
Vzdělával se postupně ve Znojmě, Hradci Králové, Litomyšli a ve Vídni. V Pešti, kde absolvoval jeden ročník filozofie, se spřátelil s mladou slovenskou inteligencí.
V Brně, kde vystudoval další ročník, se sblížil s předními osobnostmi českého kulturního života, především s F. M. Klácelem a s J. Ohéralem, s nímž inicioval česká divadelní představení v městském divadle. Jako novinář přispíval do mnoha časopisů. V roce 1845 přesvědčil Ohérala a Klácela k založení literárně-politického časopisu Týdeník. Pro svůj radikalismus se v brněnských vlasteneckých kruzích stal brzy známou osobností. V roce 1852 získal místo úředníka Severní dráhy, od roku 1865 až do své smrti žil v Brně. Jeho žena Veronika roz. Vrbíková byla přítelkyní Boženy Němcové, členkou Klácelova Českomoravského bratrstva a posléze starostkou ženského vzdělávacího spolku Vesna. Nelze opominout ani Mikšíčkovu sběratelskou činnost. Z jeho čtyřsvazkové Sbírky pověstí moravských a slezských čerpali mnozí další sběratelé a upravovatelé lidové slovesnosti. Do knížky pamětí Bublinka ze života moravského Mikšíček uložil mnoho cenných svědectví a postřehů o osobnostech a událostech moravského kulturního života 30. a 40. let.