Robert Musil

6. 11. 1880 Klagenfurt

„Dílo Roberta Musila mne dodnes fascinuje. To, co jsem se od něj naučil na psaní, je to nejtěžší; člověk se pouští do díla, které trvá desítky let, aniž by věděl, zda jej vůbec kdy dokončí; tvorba se skládá zejména z trpělivosti, která předpokládá až nadlidskou tvrdohlavost." (Elias Canetti)

Robert Musil

Jeho dědeček pocházel z moravského Rychtářova. Část svého mládí prožil v Brně, kde byl jeho otec jmenován řádným profesorem strojírenství na německé technice. Z klukovských let Musilovi utkvěla v paměti řada šarvátek a bitek, které mezi sebou sváděla mládež na Obilním trhu i na Jaselské, kde Musilovi bydleli. Postupně prošel různými vojenskými školami. Po návratu do Brna absolvoval brněnskou techniku (1898–1901) a posléze ještě berlínskou univerzitu, kde vystudoval psychologii. Literárně se začal projevovat brzy po svém příchodu na brněnskou techniku. V denním tisku uveřejnil drobné literární zprávy a první krátké prózy, nápady k dalším prózám si zaznamenával do deníku.

V roce 1906 mu vyšel první román Zmatky chovance Törlesse, jehož úspěšné přijetí rozhodlo o jeho osudu spisovatele. V roce 1908 definitivně opustil slibnou strojírenskou kariéru a věnoval se psaní, zejména žurnalistice. Meziválečná léta trávil střídavě ve Vídni a Berlíně, kde se setkával s Brochem, Canettim, Hofmannsthalem a Thomasem Mannem. Po připojení Rakouska k Třetí říši v roce 1938 odešel s rodinou do exilu ve Švýcarsku, kde v bídě zemřel. Místa jeho mládí hrají v Musilových prózách významnou roli. Zmatky chovance Törlesse se odehrávají v prostředí vojenské kadetky v Hranicích na Moravě, brněnské reálie najdeme ve svazku drobných próz Pozůstalost za života, v novele Tonka a především v románu Muž bez vlastností.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307