Alpa

Bohuslav Fuchs byl jedním z nejvýznamnějších architektů a urbanistů meziválečného Československa. Alpa francovka je dodnes oblíbeným lihovým přípravkem a současně značkou se stoletou tradicí. Budova, kterou renomovaný architekt navrhl pro výrobu oblíbeného produktu, je typickým příkladem architektury té doby a zároveň esteticky vyspělým dílem, prostě setkání dvou kvalit dalo vzniknout kvalitě nové.

Alpa

Protože letošek je rokem 100. výročí vzniku firmy, mohli jsme se o Alpě dočíst mnohem více, než v letech předešlých. Přitom jsem si uvědomil, že nás potichu a nenápadně provází po celou tu dobu, i když to ani nevnímáme. Jako malého mne babička konejšila Alpou nakapanou na cukr, kopřivku po jahodách chladila také Alpa a přestože nevím, kdy ji budu potřebovat, jedna sklenička je stále v domácí lékárničce.

Základem receptury francovky je alkoholický roztok éterických olejů, silic, bylin a přírodního mentolu. Na ten si v červnu 1913 zaregistroval Josef Veselý u Obchodní a živnostenské komory v Brně ochrannou známku. Na té obrazové byla nejprve vodní víla, ta nám známější se objeví až počátkem 30. let. Přestože jsem důkladně pročetl několik zásadních statí, nedozvěděl jsem se, kde se značka ALPA vzala, neboť v klíčovém textu autorů Ruska a Jiráska sice objevíme, že je to "složenina z počátečních písmen jména a příjmení ALoise PAlečka", ale již nezjistíme, kdo je to Alois Paleček. Tedy pokud to nebyl starosta sokolské župy a ředitel statků Dr. Maxe Lobkowicze z Bíliny, JUDr. Alois Paleček, mně jako historikovi jediný známý toho jména.

Josef Veselý začal s výrobou Alpy v malém. Jeho firma v Králově Poli na Riegrově ulici ale prosperovala, v roce 1918 přibral společníka Jana Chládka. Majitelé výrobu brzy přestěhovali do prostor na Ugartově (dnešní Palackého 160) a postupně skupovali pro rozšiřující se výrobu i sousední parcely. Potenciál výroby oblíbené francovky rozpoznal i Jan Chládek, který po deseti letech svého společníka opustil a založil si konkurenční podnik prosazující se na trhu se "Lví francovkou". Ale výtečný odbyt produktu uživil všechny a Veselého firma se postupně vypracovala do postavení největšího výrobce francovky v Evropě. Koncem 30. let měla už téměř 200 zaměstnanců a majitel pracoval na její prezentaci vskutku velkoryse.

Předně ve spolupráci s renomovaným pražským reklamním grafikem Leo Heilbrunnem vznikly mnohé propagační materiály a lahvičky Alpy dostaly od roku 1930 nové modrobílé etikety s nápisem ALPA, velkým bílým „A“ a žlutou oblou čtyřcípou hvězdou. Podařilo se získat práva k využití světově známé postavičky kocourka Felixe, jehož komiksové příběhy byly pro Alpu úspěšnou reklamou. Materiály zmiňují také úžasný dar k osmdesátinám prezidenta republiky T. G. Masaryka. Firma mu zaslala kazetu vyloženou kůží z antilopy se třemi lahvičkami francovky a písmenem „A“ z ryzího zlata.

Není divu, že tak renomovaný závod potřeboval i nové prostory, a tak byla vyhlášena architektonická soutěž, již vyhrál skutečně ten nejlepší. Architekt Bohuslav Fuchs pak na parcelách patřících firmě navrhl výstavbu moderní reprezentativní administrativní budovy. Z původně navrhované osově symetricky komponované stavby se středovým vjezdem byla realizována jen její levá polovina. Protože areál byl situován do řadové zástavby převážně přízemních domků, musel architekt členitým řešením celku zdrobnit měřítko třípodlažního objektu a proporčně jej přizpůsobit okolí. Povedlo se mu to, ač prosklené průčelí levé části budovy je poměrně rozměrné a ještě bylo navíc akcentováno firemním znakem. Tato polovina je s nižší částí vpravo sjednocena keramickým obkladem a celek působí esteticky vyspěle a přitom velmi uměřeně.

Po druhé světové válce a zejména po únoru idyla skončila. Josef Veselý se toho naštěstí nedožil, zemřel už v roce 1940. Výroba Alpy byla převedena do Velkého Meziříčí, kde sídlí dodnes a areál v Králově Poli přešel do vlastnictví Lachemy Brno.

V roce 1963 tu byl zřízen závod Metry Blansko a při dalších reorganizacích podnik ZPA, který transformován na s. r. o. sídlí v areálu dosud. Většina objektů však není využívána a chátrá. O chystané rekonstrukci jsem již několikrát v tisku četl, ale nějak ji nezaregistroval. Tedy když nepočítám nápis "Fuchsia" na skle (asi pocta architektovi) a nově na světle modro natřený vějíř držáků vlajkové výzdoby. Ten je sice výrazný, bohužel však nepůvodní.

 

Libor Vykoupil

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307