Ende gut, alles gut

Tvůrčí tým Jana Mikuláška a Dory Viceníkové se po šesti letech působení v  Redutě s brněnskými diváky loučí a odchází na nové působiště do Prahy. Díky jejich dramaturgii jsme mohli vidět tak ambiciózní a zároveň zdařilé projekty jako Korespondence V+W nebo Zlatá šedesátá.

Charakteristická byla jejich schopnost působivě zpřístupňovat zajímavé texty, a to i takové, které původně nebyly vůbec určeny pro divadlo, jako například dopisy a deníkové záznamy. Nezbývá než doufat, že se na tuto tradici podaří navázat i v dalších sezónách.

Ende gut, alles gut

Foto: ND Brno

 

S Brnem se ale rozloučili v podstatně lehčím tónu. Inscenace Ende gut, alles gut je sérií absurdních skečů, které využívají různých prostorů Reduty, kde se běžně nehraje. Bylo vidět, že tvůrci si chtěli své dosavadní domovské scény co nejvíc užít. Využili prostor za jevištěm, foyer divadla, Mozartův sál a nakonec došlo i na normální divadelní sál.

Vizuálně nejnápaditější byla část odehrávající se ve vstupní hale Reduty, která zaujme především využitím prosklených výtahů. Příběh odehrávající se v těchto přitažlivých prostorách však měl rysy zlého snu, v němž člověka pronásleduje vnitřní hlas a žene ho do absurdních a nebezpečných situací. Podobně je tomu i ve scénce o tiskové konferenci, kde se dva soubory čím dál vehementněji přetlačují o prostor na jevišti. Volným pojítkem mezi jednotlivými skeči je seznam sponzorů, který je stále znovu v různých situacích předčítán. V Mozartově sálu se akce nejvíc přiblížila grotesce. Základem je situace, kdy číšníci donekonečna na dlouhém stole chystají sklenice a připravují prostor na blíže neurčenou slavnost. Tedy opět příležitost k různým komickým a bizarním situacím. Závěrečnou část, odehrávající se v hlavním sále Reduty, tvoří lehce cimrmanovská úvaha o herectví a teorii šoku. Přednášku prokládají komické ukázky, až nakonec vše dospěje ke svému konci.

Stinnou stránkou tohoto pojetí je, že diváci jsou manipulováni z místa na místo, což zrovna nepodporuje soustředění. Nicméně tento svébytný scénický útvar si nekladl vyšší cíle než pobavit, což se vcelku dařilo. Do našich pamětí se ale odcházející tým zapsal především těmi obsažnějšími inscenacemi.

 

Michal Švanda

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307