Bez důvěry není úspěchu

Sociolog Ivo Možný žije na Lesné a je celý život spjatý s Brnem. Letos dostal za svou celoživotní práci Cenu města Brna, která ocenila zejména založení Fakulty sociálních studií, o kterou se zasloužil a jejímž byl děkanem.

Ivan Možný

Ivan Možný

 

Cena města Brna vás potěšila?

To víte, že ano, moc si jí vážím a beru to ocenění jako vyvrcholení svého profesního života;  a  že byl velmi pestrý!

Jak dlouho trvá, než se založí fakulta?

To je dost složitý proces, není to otázka pár měsíců. Vlastně jsem se touto myšlenkou začal zabývat už na konci 60. let, když jsem mohl poprvé vycestovat na Západ a osobně se podívat, jak to chodí na univerzitách ve Finsku, Anglii či Rakousku. Pak ovšem přišla normalizace…

A v 70. letech jste dokonce musel z  učitelského místa odejít…

Ale víte, že každé zlo je pro něco dobré a každá zkušenost se dá pozitivně využít? Skoro deset let jsem pracoval v manželské a předmanželské poradně a díky tomuto vhledu do rodinných vztahů mám dnes k sociologii rodiny také praktickou znalost.

Po revoluci jste k myšlence na novou fakultu vrátil?

Ano. Začínali jsme zakládáním nových oborů na Filosofické fakultě. Příprava vzniku samostatné Fakulty sociálních studií trvala několik let a pracovala na tom řada lidí.  Byl to dlouhý proces a jsem rád, že se povedl a od roku 1998 fakulta funguje. Víte, že ve Vídni mají fakultu o pět let mladší, než je naše?

Jaký je vlastně smysl takového vzdělání, jaká je úspěšnost vašich absolventů, sleduje se to následně?

Je to dost složité. V Anglii nemají velkou potíž sledovat uplatnění svých absolventů, včetně výše příjmů. My tu dnes žijeme ve společnosti, která je stižena daleko větší paranoiou a závistí.  Kde co podléhá ochraně osobních údajů, lidé si vzájemně moc nedůvěřují a tak je vůbec problém dát dohromady třeba Spolek absolventů. Kdežto ve světě – na lepších univerzitách člověk studuje vědy o člověku vlastně proto, aby se do Spolku absolventů dostal.

Jak to myslíte?

Kolega z university v Lancasteru, když jsem se ho ptal, kterých že oborů jsou jejich absolventi v praxi nejúspěšnější, mi například řekl, že po deseti letech nejvíc vydělávají jejich absolventi klasické filologie, tedy latiny a staré řečtiny. Samozřejmě, že se těmi jazyky neživí. Jsou zřejmě nejvíc schopni přizpůsobit se a nejlépe se orientovat. Studiem starých textů získali kompetenci vyznat se v abstraktním prostoru informací, které dávají klíč k chaosu postmoderního světa. Nejlukrativnější jsou nové profese, které se nikde se nestudují. Podívejte se kolem sebe: polovina náročnějších povolání tu před dvaceti lety nebyla. A za dvacet let bude platit totéž, nemylte se.  

Ale takový člověk přece musí mít vstupní kapitál?

Ano. Tím kapitálem je síť sociálních vztahů a schopnost je využít. Na vysoké škole není tak důležité, co tam poznáte, ale koho tam poznáte. S kým vytvoříte vztah. Vztahy navázané na univerzitě mohou vydržet celý život. Kamarádi si do nových povolání otevírají dveře. To je právě ten smysl Spolku absolventů.

Mluvíte o paranoidní společnosti, ale naše zkušenosti nás k tomu přece vedou?

Samozřejmě, k životu potřebujeme i určitou míru nedůvěry, ale náš pud sebezáchovy přece pozná, co nám škodí a co prospívá. V momentě, kdy člověk nerozezná, že mu strach z něčeho víc škodí, než prospívá, začíná být nemocný. Bez důvěry není úspěchu. Skandinávské společnosti jsou velmi otevřené a přátelské a je to snad nejvýznamnější příčina jejich prosperity.

Ale celosvětový vývoj nás spíš vede k uzavřenosti?

Ano. Kdyby ještě před sto lety nějaký obr z vesmíru přiložil ucho k Zemi, slyšel by tichý hlas milionů: mám hlad. Dnes by slyšel: mám strach. Uplynulých dvacet let po revoluci jsme se měli moc dobře. Teď může přijít dvacet let hubených. Ale jak říká Hrabal, člověk je jako oliva, teprve drcením vydáváme ze sebe to nejlepší.  Přichází nová generace, a budou mít život stejně zajímavý, jako jsme měli my. Mají před sebou velké výzvy. Nemyslím jen ekonomické, ale především vyrovnání deficitu důvěry mezi lidmi. A sebedůvěry.

Bydlíte na Lesné, jak vidíte její budoucnost očima sociologa?

Lesná začíná mládnout a to je dobře. Pomalu odchází generace, která se nastěhovala naráz, když se Lesná postavila.  Neodchází najednou, tak jak přišla.  Byty po nich se uvolňují postupně a postupně se sem stěhují mladí.  A rozšiřuje se výstavba okolo jádra Lesné. Majdalenky, Barvy, výstavba v Soběšicích, tam všude jsou mladé rodiny.  Zažíváme nápor na školky, školy ho zažijí také.

Takže stavět se musí?

Ano, otázka ale je kde a jaké máme priority. „Zahušťovat“ jádro Lesné by byl zločin, a zbytečný. Děti „husákových dětí“ už jsou na světě a po nich přichází dvacet ročníků populačně slabých. Poptávka po nových bytech klesne o třetinu; už poklesla. Brno má ovšem velký deficit v sociálním bydlení. Je tu spousta mladých párů, které dají dohromady čistého jen málo přes dvacet tisíc. Ani na ten milion za nejlacinější byt jim banka hypotéku nikdy nedá. Ve všem se můžete uskromnit, ale bez bytu rodinu nezaložíte. A kde nejsou děti, není  budoucnost.  Bezmoc a zmar plodí v lidech nenávist a to je sociální past, to je bedna dynamitu pod spořádanou společností. Chudoba není problémem chudých, ale bohatých. 

Na Lesné se objevují snahy zastavovat zeleň výškovými domy, co si o tom myslíte?

Miluji výškové domy, ale zastavovat jimi zeleň je zvrhlost: z patnáctého patra zeleň před domem stejně nevidíte.  Jsem rád, že se stavějí na jihu Brna, a centrum má velkou rezervu po zaniklých průmyslech. Ve Skandinávii mají zákon, že dům nesmí být postaven vyšší, než jsou stromy kolem. Není to nádherné? Zaručuje to lidský rozměr bydlení a orientuje výstavbu tam, kam patří. Docela bych se za takový zákon přimlouval i u nás.

 

Děkuji za rozhovor

Karla Hofmannov

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307