Chceme podpořit nové varhany v královopolském kostele!

Neobvyklý benefiční koncert neobvyklé rodiny se odehrál nedávno v Besedním domě. Mladý renomovaný houslista Josef Špaček vystoupil spolu se svojí početnou muzicírující rodinou na podporu sbírky, která má pro kostel Nejsvětější Trojice v Brně- Králově Poli zajistit nové varhany.

Špaččci foto: Jan Štelcl

Proč se rodina hudebníků, kteří žijí v Praze, angažuje pro varhany v brněnském Králově Poli?
Protože jsme z Brna! Tedy alespoň já se pořád Brňákem cítím. V Brně jsem prožil kus krásného dětství. Tady mne na LŠU zasvětili do tajů hudby. Moji rodiče by zde jistě působili i nadále, kdyby taťka (Josef Špaček senior je violoncellista) nevyhrál konkurz do České filharmonie. Proto jsme se stěhovali do Prahy celá rodina.

Vy jste pak studoval pražskou konzervatoř a AMU?
Na konzervatoři v Praze jsem studoval dva roky. V sedmnácti letech jsem složil zkoušky na světově proslulý Institut of Music ve Philadelfii, kde jsem po pěti letech studia obdržel bakalářský diplom. V magisterském studiu jsem pak pokračoval dva roky v New Yorku na Julliard School u Itzaka Perlmana.

V čem je zásadní rozdíl způsobu studia tady a v Americe?
Především jsem měl kolem sebe kolegy, kteří byli špičkovými hráči z celého světa. Každý přinášel obrovské zaujetí a také něco nového. Učili jsme se jeden od druhého a vzájemně jsme se inspirovali. Teď jsem koncertním mistrem České filharmonie.

My jsme vás na Moravě mohli slyšet loni v létě na koncertech Concentu Moraviae
Ano, byl jsem rezidenčním umělcem a prezentoval jsem čtyři koncerty, každý s jiným programem. To bylo sice náročné, ale zároveň velmi krásné. Na Moravě je velmi vděčné a hudebně vzdělané publikum, byla tu krásná atmosféra, umocněná ještě výjimečnými interiéry zámků. Moc se mi to líbilo.

Dnes jste hrál se svými sourozenci a otcem, to je taky výjimečné, nebo to děláte často?
Vlastně to bylo také výjimečné, už proto, že se málokdy dnes potkáváme. Ale na Vánoce se spolu sejdeme a zahrajeme si.

Otec rodiny Josef Špaček starší je violoncellista. V Brně se vám nelíbilo?
Naopak v Brně se mi líbilo a vůbec se mi neodcházelo lehce. V Brně jsem nejen vystudoval  na konzervatoř i na JAMU, ale hrál jsem téměř ve všech brněnských orchestrech  a tím jsem měl možnost poznat velkou spoustu skvělých hudebníků. Měli jsme zde mnoho přátel a příbuzných.  Hrál jsem v brněnské Filharmonii, v Janáčkově opeře, v operetě, a zároveň jsem chodil hrávat příležitostně do rozhlasového orchestru a Brolnu.  Přitom všem jsem se intenzívně věnoval komorní hudbě ve Wallingerově kvartetu. V roce 1983 jsem do České filharmonie vyhrál konkurz, ale pro tzv. kádrové důvody jsem tehdy nebyl přijat. Hned po revoluci v osmdesátém devátém si na mě Česká filharmonie vzpomněla a omluvila se mi za tehdejší jednání. Dostal jsem nabídku nastoupit do České filharmonie ihned. A tuto nabídku jsem přijal s velkým váháním, neboť v té době jsem již nepočítal s tím, že se budu s celou rodinou (měli jsme již tři děti) stěhovat do Prahy.

Petr Špaček, druhý z bratrů, je také violoncellista. Vám Brno nechybí?
Já jsem o něco mladší než Pepa, Brno už si tolik nepamatuji. Ale vím, že jsme bydleli u Lužánek a tam to bylo moc hezké. Teď budu končit studia na AMU a ještě nevím, kam mne vítr zanese. Ale určitě rád zase podpořím užitečnou aktivitu, hlavně, když se bude týkat hudby.

Jediná dívka mezi hudebníky je sestra Jana, sympatická brunetka. Tón vaší flétny je velmi příjemný a nosný. I vy nastoupíte hudební dráhu?
Ne ne, někdo musí dělat i normální práci (smích). Studuji druhým rokem medicínu, ale flétny se nehodlám vzdát, určitě budu dál hrát. Třeba jednou budu moci spojit obě profese dohromady a své pacienty budu léčit nejen léky ale i hudbou.

Nejmladšímu Jakubovi je 12 let a suverénně na pódiu střídal housle a klavír. Nebál ses, že tomu krásnému nástroji ublížíš?
Ne, proč? Já do toho přece zas tak nemlátím. Ale hrálo se mi perfektně! Na takový skvělý klavír jsem hrál zatím jen třikrát v životě. A zahrát si s taťkou a s bráchy, to je fakt paráda! Moc se mi to dnes líbilo!

A co se ti líbí mimo muziku? Máš i jiného koníčka?
Líbí se mi elektronika. Zajímá mne, jak se co zapojuje a jak to tam funguje. Ani nepotřebuji návody, vždycky tomu přijdu na kloub sám.

Zdá se, že nejmladší ze Špačků, až vyletí z rodného hnízda, bude také hodně hlasitě a dobře muzicírovat a že o něm ještě uslyšíme. A proč podpora varhan v Králově poli, vysvětlila maminka Eva
Já jsem sice vyrostla na Lesné, ale tehdy tam ještě nebylo duchovní centrum a my chodili do kostela do Králova Pole. V patnácti jsem se přihlásila do chrámového sboru a od té doby mám odtud spoustu přátel. V kostele Nejsvětější Trojice v Králově Poli jsme také měli svatbu a byly zde pokřtěny naše první tři děti. Když jsme se dozvěděli o sbírce na varhany, neváhali jsme ani na chvíli. Největším problémem bylo jen najít společný termín! Nakonec se podařilo a děkujeme všem, kteří na koncert přišli a kteří vyjádřili přání, aby i v královopolském kostele byly kvalitní varhany!

Akci na podporu varhan pro Královo pole realizovali lidé, kteří za tímto účelem založili Spolek. Ing. Jan Hanáček, předseda Spolku, je současně ředitelem kúru a varhaník. Jsou opravdu ty varhany potřeba?
Přijďte si poslechnout. Bohužel jejich špatný stav je nepřeslechnutelný a neopravitelný a trvá již několik let. Proto jsme se také do sbírky pustili. Víme, že to nebude hned, že je to běh na dlouhou trať, ale jsme připraveni, víme, co chceme a máme marketingový plán s výhledem na deset let. Jsme vděčni za jakoukoli podporu a svojí sbírkou oslovujeme všechny hudbymilovné lidi, nejen z Brna. Pomoci může každý, finanční dary přijímáme na účtu  249610162/0300 a veškeré informace o našich plánech a akcích je možno najít na www.varhanyprokrpole.cz . Předem děkujeme!

I já děkuji za rozhovor všem !                                                                

Karla Hofmannová
Foto: Jan Štecl

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307