Chirurgie je čistá, perfekcionistická práce

Profesor MUDr. Ivan Čapov, CSc., je chirurgem již 34 let, od doby, kdy promoval na lékařské fakultě v Brně. Ač je rodákem ze Vsetína, Brnu zůstal po studiích věrný, stejně jako I. chirurgické klinice ve Fakultní nemocnici U svaté Anny, kde je přednostou a současně je proděkanem Lékařské fakulty MU v Brně.

Profesor MUDr. Ivan Čapov, CSc.

Pořád vás ještě chirurgie baví?
To víte, že ano! Bez elánu a nadšení se tahle práce nedá dělat. Navíc mám v posledních létech za sebou spoustu manažerské práce, která mne od chirurgie odváděla, takže o to víc se teď na každou operaci těším. Chirurg, který neoperuje, je mrtvý (říká s úsměvem)!

Co vás přivedlo k rozhodnutí stát se lékařem?
Rodinné zázemí to nebylo, u nás nikdo doktorem nebyl. Vlastně mne k tomu rozhodnutí přivedla scénka ve škole, kterou jsme jako děti sehrály a ve které já hrál doktora. To mne nastartovalo a pak mne to stále víc přitahovalo. Dnes můžu říct, že to bylo rozhodnutí šťastné.

Připravujete na Lékařské fakultě mladé lékaře, jaké jsou nové trendy?
Dnes jsou možnosti, jak adepta naučit operovat, úplně jiné. Máme tu moderní simulační centrum, na kterém si studenti trénují operace. Je to virtuální realita, je to hra, ale je to perfektně provedené – teče krev, tělesné tekutiny, můžete říznout do jater nebo do žlučníku. Navíc simulátor komentuje situaci, peskuje operatéra, říká mu, co udělal špatně. A nepustí ho do další práce, dokud perfektně nezvládne zadání. Je to nové centrum a máme ho jen my a v Praze Ústřední vojenská nemocnice. My ho půjčujeme na trénink i dalším zájemcům, tedy jsou to samozřejmě služby placené!

Jak se to dělalo dřív?
My jsme museli odasistovat spousty hodin operací, než nás pustili operovat samostatně. Dnes už není možné si operace zkoušet na zvířátkách nebo dokonce na mrtvých tělech lidí. Je to znemožněno mnoha hygienickými a etickými předpisy. Proto je vynález tohoto simulačního centra velmi potřebný.

Během let, co chirurgii děláte, pozorujete vývoj v nemocech populace?
Samozřejmě. Vezměte si naše prarodiče, kteří žili prostě, hodně fyzicky pracovali, stravovali se „nezdravě“ z pohledu naší dnešní výživy, ale byli zdraví! V průběhu let se zvýšilo znečištění vzduchu i vody, zhoršila se kvalita potravin. Byly tu různé kauzy, které nás na to upozornily, a já tvrdím, že je dobře, že tyto kauzy proběhly, alespoň si teď lidé dávají větší pozor na to, co jedí. Výsledkem je ovšem prudký nárůst nádorových onemocnění, dokonce jsme v tomto ohledu první v Evropě!

A co děti? I ty jsou poznamenané onkologií.
Máte pravdu, dětem se tato nemoc nevyhýbá, jsou v tomto ohledu i víc ohrožené špatným prostředím. Ale děti jsou také daleko více postihovány různými vývojovými a pohybovými vadami. Je to úplně jiná disciplína, než medicína dospělých. Mohu to posoudit, protože jsem vystudoval dětské lékařství. Nastoupil jsem však na I. chirurgickou kliniku. Děti, to je citlivé téma, dotýká se to těch nejniternějších emocí.

Vy sám máte děti?
Mám jednoho syna a díky němu už tři vnoučata! Je to moc krásné, ale člověk, který ví, co by se všechno mohlo stát, se samozřejmě tím víc o ty malé bojí. Ale je to věcí profesionality, umět tyto pocity zvládnout.

Jak relaxujete?
Mám rád sport, miluji fotbal, provozuji tenis, golf, ale nejraději jezdím na kole, lesy kolem Brna jsou nádherné. Bydlím v Řečkovicích, takže mám kousek do Jehnic, Lelekovic či na Vranov. Mám také rád prodloužené víkendy s cestováním. Je to strašně důležité, umět vypnout a věnovat se sportu nebo kulturním zážitkům. A opravdu stačí ty tři dny, aby člověk zase naskočil do práce v plné síle.

Co pro vás znamenají kulturní zážitky?
Nejraději spojuji kulturní zážitky s cestováním. Kamkoli se dostanu, navštívím výstavu nebo divadlo. Moc se mi líbí operní projekty, jako třeba ve Veroně, kde je monumentální zážitek v antické Aréně spojen s památkami a s pobytem u jezera Lago di Garda. Ale taky hrozně rád čtu, klasiku, cestopisy, detektivky. Mám rád i krásné obrazy a mezi malíři mám hodně dobrých přátel.

Co pro vás znamená Cena města Brna?
Samozřejmě uznání, za které velmi děkuji. I když mne trochu mátlo, že jsem tam byl nejmladším oceněným. Doufám, že to není jemný pokyn k odchodu do důchodu a že mám ještě hodně práce před sebou!

Děkuji za rozhovor.

Karla Hofmannová

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307