Růžena Žertová – architektka i výtvarnice

Jméno Růženy Žertové je odborné veřejnosti známé již dlouho, ale ocenění za její tvorbu se jí dostalo až nyní. Na podzim minulého roku jí vzdalo hold Muzeum města Brna výstavou na Špilberku a nyní jí byla udělena Cena města Brna.

Růžena Žertová

Růžena Žertová

 

Ocenění vaší práce vás potěšilo?

Jistěže, kdo by nebyl rád, že si někdo vzpomněl, že jste v životě něco dobrého udělal. Jen jsem z toho rozpačitá, já nejsem zvyklá na pocty, spíš mne život naučil, že je lépe být nenápadný.

Máte krásné jméno, člověk by řekl, že podle rčení „ nomen omen“ jste musela prožít veselý život?

Tak v tomto případě vás zklamu. Sice jsem se opravdu s tímto jménem narodila a nechala jsem si ho i po svatbě, protože už jsem tehdy pod ním byla profesně známá, ale veselý život? Spíš naplněný nutností tvrdě pracovat. Ale nestěžuji si, naučila jsem se, že se vždy musím spolehnout sama na sebe.

Říkala jste, že jste vdaná?

Jsem vdova a už hodně dlouho. Když manžel onemocněl, byla na tom zle i moje maminka a museli jsme se také vystěhovat z bytu. Nezbylo mi nic jiného, než postavit dům, opustit zaměstnání, o oba nemocné se postarat a živit rodinu výrobou svítidel.

Říkáte to skromně, ale váš dům byl oceněn v kontextu soudobého bydlení.

Když něco děláte, musíte to dělat na sto procent a do detailů to promyslet. Když jsem stavěla svůj dům, smáli se mi, jestli stavím sklad. Dnes mi závidí, že jsem myslela na vše, co potřebuje člověk ve stáří. Prostorný, bezbariérový dům, ve kterém se můžete pohybovat bez překážek, kde jednotlivé prostory na sebe logicky navazují.

A co vaše obchodní domy?

To je všechno dnes už jinak. Majitelé a obchodníci mají jiné potřeby. Dům v Pardubicích byl tehdy solitér v prostoru, dnes je k němu přilepena další budova. Stejně tak v Košicích. Myslíte, že se při přestavbě někdo ptá žijícího autora? Dozvíte se o úpravách náhodou. V domě na rohu náměstí Svobody a Kobližné, kde je dnes banka, už taky předělal nový majitel interiér. Ale já ve svém věku už nemám na autorské spory sílu.

Jak jste se dostala k architektuře?

Vlastně jsem chtěla původně dělat UMPRUM, ale v padesátých letech to bylo vše složité, zvlášť když člověk neměl ten správný třídní původ. Ale jsem hrdá, že jsem studovala v ateliéru profesora Rozehnala, který dbal v architektuře na spojení estetické funkce s funkcí praktickou. To mi pomohlo například při tvorbě návrhu obchodního domu v Jihlavě, který jsem chtěla zapustit pod zem a ponechat tak na náměstí prostor. Přestože můj návrh soutěž vyhrál, nakonec byl realizován projekt někoho jiného.

Loni v září jste měla na Špilberku výstavu svítidel a šperků, vzbudila velký ohlas.

Musím poděkovat realizátorům výstavy, moc se mi líbila. A jsem ráda, že se líbila i návštěvníkům. Svítidla jsem vyráběla doma ve své dílně především účelově, museli jsme jako rodina z něčeho žít. Používám je ve svém domě a jsem ráda, že se líbí. Se šperky je to trochu jiné, to je můj koníček, s těmi se mazlím. Oblíbila jsem si jako materiál titan, kde pracuji s barvami, jsou to takové dekorativní klenoty.

Teď již jste v důchodu, takže nepracujete?

To je omyl! Člověk se může udržet v duševní i tělesné svěžesti právě prací! Při pobytu v nemocnici jsem přemýšlela, co udělat pro staré lidi, aby nemuseli z nemocnice do Léčebny dlouhodobě nemocných. A vymyslela jsem komplex přízemních bezbariérových apartmánů, navazujících na sebe, se zahrádkou a službami, které staří lidé potřebují. Mohlo by to být to na současné poměry dost levné. Jen mi chybí maličkost - pozemek a vstupní kapitál. Nevíte o něčem?

Ale staří lidé přece mnohdy nemají peníze ani na živobytí.

Znám jich hodně, kteří sice mají malý důchod, ale zůstali sami ve velkém domě, který nemají sílu udržovat a dokonce se ani v něm nemohou svobodně pohybovat pro schody, ale prodat ho nemohou, protože v bytě by zase měli jiné problémy. Můj nápad by mohl být pro ně řešením. Podobný projekt mám v hlavě i pro mladé rodiny, tam by službou mohla být školka. Je to taková hnízdová zástavba podle dánského vzoru.

Myslíte to vážně?

Jistě, kdyby mělo město Brno nebo nějaká městská část zájem projekty realizovat, určitě bychom se domluvili. Vždycky nejsou prioritou peníze, ale nápad a pak vůle ho realizovat. Pak se najdou i ty peníze!

 

Přeji vám, aby vám vydržel ten elán a nápady co nejdéle a ať se podaří i realizace!

Děkuji za rozhovor

Karla Hofmannová

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307