Svěží sedmdesátník Petr Fiala nemá čas na oslavy

Skladatel, dirigent, sbormistr. A hlavně zakladatel a manažer jednoho z nejlepších evropských sborů, který diriguje a pro který píše. Petr Fiala je v hudebním světě pojem a přesto ho ani nenapadlo, že by mohl žít jinde, než v Brně.

skladatel, dirigent a sbormistr Petr Fiala

skladatel, dirigent a sbormistr Petr Fiala

 

Jak jste oslavil své jubileum?

Ono nebylo a není na oslavy příliš času, jsem stále uprostřed práce. Stěží jsem našel jedno odpoledne na setkání s nejbližší rodinou, jinak je to stále v jednom kole. Máme teď naštěstí hodně koncertů se sborem, jak doma, tak v zahraničí, takže se nestačím příliš ohlížet a bilancovat. Jeden koncert jsme měli 17. března i v Besedním domě Brně a ten byl převážně z mých skladeb. To byl moc hezký dárek od účinkujících i od publika.

Vy prý jste původně nechtěl dělat hudbu profesionálně?

To máte pravdu, lákala mne chemie, ale na vysokou školu jsem se nedostal. Měl jsem totiž v posudku, že pocházím z nábožensky fanatické rodiny. A to se tehdy neodpouštělo.

A byla to pravda?

Byla. Naši byli hodně zbožní a měli třináct dětí, já byl nejstarší. Žili jsme v Jihlavě, a když jsme šli všichni v neděli dopoledne do kostela, to se nedalo utajit, to bylo téměř demonstrativní.

Rodiče byli také hudebníci?

Měli normální civilní povolání, ale byli oba hudebně velmi erudovaní. Otec měl pěkný tenor a zpíval v amatérském divadle v operetách. Maminka hrála na housle a taky hezky zpívala. Hudba byla přirozenou součástí našeho života a my děti jsme všechny na něco hrály a zpívaly, bylo to ještě takové národně obrozenecké muzicírování. Bez not a doprovodu jsme rádi zpívali přirozené vícehlasy k lidovkám. A já už od deseti let jsem hrál na kúru na varhany a vedl dětské sbory a psal pro místní divadlo scénickou hudbu.

Konzervatoř z toho tedy vyplynula automaticky?

Ale vůbec ne, jak jsem říkal, lákala mne chemie, ale po gymnáziu jsem musel jít pracovat jako pomocný dělník, abych se sblížil s dělnickou třídou. Soukromě jsem dál studoval klavír a až koncem 60. let si mne ředitel Tomaštík prosadil jako studenta konzervatoře. JAMU jsem končil naštěstí v roce 1971 a pak jsem učil. Sbory mne provázely stále, založil jsem a vedl deset let sbor Kysuca v Čadci a v Brně jsem převzal sbor Foerster. Spojením s dívčím sborem Amititia, který založila moje žena na ZUŠ Veveří, vznikl v roce 1990 profesionální Český filharmonicky sbor Brno.

Nikde jsem se nedočetla, jakého má sbor zřizovatele?

Inu, přece mne! (smích). Sbor je od roku 1992 obecně prospěšná společnost, musí si tedy na svůj provoz peníze sehnat! Máme rozpočet na 30 milionů, z toho dostáváme 10 milionů na dotacích a zbytek si musíme vydělat. Je kolem toho spousta existenčních starostí, které spočívají na mých bedrech. Naštěstí jsme se v evropském kontextu dostali mezi nejžádanější tělesa, a proto se nám zatím daří. Ale je to náročné, máme až 100 koncertů ročně a každý týden zpíváme jiný titul, někdy i dva. Zvou nás všechny přední evropské symfonické orchestry. Jediný, se kterým jsme ještě nezpívali, je Berlínská filharmonie, ale s tou budeme realizovat letos v září Glagolskou mši.

Stačíte při tomhle tempu ještě komponovat ?

Pravda je, že nejvíce svých skladeb jsem napsal v sedmdesátých a osmdesátých létech. Teď hledám čas pro práci velmi těžce. Přesto jsem premiéroval 13. dubna v Besedním domě  kantátu pro basbaryton a varhany „Bratři ze Soluně“, kterou jsem napsal pro Richarda Nováka a Martina Jakubíčka. Takže ještě i komponování stíhám.


Děkuji za rozhovor a přeji hodně elánu a zdraví!

Karla Hofmannová

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307