Umělá inteligence není dnes jen utopií

Profesor Petr Vavřín působí na VUT, přesněji na Ústavu automatizace Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, již 53 let, zastával různé akademické funkce, včetně postu rektora. A kupodivu svoji věrnost jednomu pracovišti cítí jako negativum. Přestože se mu podařilo realizovat zajímavé projekty a dostal za ně spoustu profesních ocenění. Mezi jinými také Cenu města Brna.

prof. Ing. Petr Vavřín, DrSc., vedoucí Centra aplikované kybernetiky, FEKT VUT v Brně – zdroj: www.stech.cz

Proč si myslíte, že být věrný jednomu pracovišti je špatně?
To není přesné. Věrná můžete být, ale nesmíte působit celý život na jedné škole. To omezuje rozhled. Zvlášť dnes, kdy je tolik příležitostí k zahraničním stážím. Je to ostuda, když nemáte jiné zkušenosti. Já jsem měl trochu štěstí, že jsem alespoň půl roku působil na výměnné stáži v USA a poté 3 měsíce v Kodani. Získal jsem jak zkušenosti, tak kontakty.

A ty jste pak dokázal využít ?
Po listopadu 1989 jsem byl prorektorem pro zahraniční styky VUT.  V této funkci jsem potkal Sira Franka Lampla – vlastně Františka Lampla z Vizovic, který emigroval v roce 1969 a po dvaceti letech se na nás obrátil s myšlenkou vybudování Technologického parku a nabídl částečné financování jeho realizace.

To byl tak movitý?
Byl prezidentem jedné z největších stavebních firem Bovis Lend Lease, která stavěla nejvýznamnější stavby v Anglii a po celém světě. Za svoje zásluhy byl Frank Lampl povýšen královnou Alžbětou II. do šlechtického stavu. Na podnět prince Charlese se stal též předsedou Prague Heritage Fund, kterému se podařilo vybrat přes milion liber na záchranu pražských památek, především zahrad. Mimo jiné také financoval restaurování Jurkovičova domu v Luhačovicích.

A co měl společného s VUT?
Do roku 1948 tady studoval a měl pocit, že musí nějak pomoci. Tenkrát nikdo nevěděl, co to Technologický park je. Podařilo se mi získat grant a finská společnost POHTO tady v roce 1992 uspořádala týdenní seminář.. Pak už se rozjelo jednání s městem, které pomohlo s pozemky, a firma Bovis postavila první budovu. To bylo v roce 1994. Dnes jsou tu jak administrativní prostory, tak výrobní prostory pro high-tech výrobu a našlo zde své sídlo již přes 20 renomovaných společností. K hlavním nájemcům patří například společnost IBM, FEI, Motorola, Vodafone, Silicon Graphics. Tím, že je park napojený na VUT, dochází k přirozené spolupráci a mladí absolventi tu nacházení prostor pro realizaci.

Co je vlastně vaší specializací?
Já jsem vystudoval ČVUT na fakultě elektrotechniky obor řídící technika a po roce 1990 jsem byl jmenován profesorem technické kybernetiky. Odtud už je krátká cesta k umělé inteligenci.

Počkejte, co to znamená? To jako, když jsem málo inteligentní, můžu si to někde dokoupit?
Ne, tak takhle to opravdu nefunguje (smích). Ale určitě víte, co je automat – stroj, který za lidi provádí fyzickou nebo duševní dřinu. Víte taky, co je digitalizace – je to převod na čísla, ale taky na obraz, třeba kamery. A umělá inteligence, to je zjednodušeně řečeno chování stroje, pro které se rozhodne sám podle dané situace, když vyhodnotí všechna získaná data. Třeba výtah, který jezdí podle toho, kde ho volá víc lidí. Zkrátka si sám stroj řídí procesy tak, aby byly z nějakého hlediska optimální.

To zní strašidelně. Když to domyslím, tak to časem bude člověk poslouchat počítače?
Ale ne, to bychom zabíhali do katastrofických utopií. Zatím ještě platí, že prioritu strategického rozhodování má člověk. A také kritéria, podle kterých se procesy řídí. Takže řídící funkce je pořád na člověku. Ovšem počítač je oproti lidskému mozku ve výhodě, je schopen se rozhodnout mnohem rychleji než mozek.

Raději změníme téma. Dostal jste mnoho ocenění za svoji práci a také jste dostal Cenu Města Brna. Ta asi byla za něco jiného, než za počítače?
To určitě, i když nevím, co nakonec rozhodlo o udělení Ceny. Z pohledu města Brna by to mohla být rekonstrukce centrální budovy VUT na Antonínské ulici a další významné akce, které jsem ve funkci rektora VUT prosadil. Ta budova je architektonický skvost a díky manželům Zemánkovým se ji podařilo zrekonstruovat do krásy. Dokonce tam máme barokní kapli a v ní klasické varhany! A ty varhany nám vyrobili varhanáři z blízkých Ivanovic za neuvěřitelných šest měsíců. Jindy prý taková práce trvá tři až čtyři roky. A jsou opravdu výborné, alespoň to tvrdí odbornice na slovo vzatá, paní profesorka Alena Štěpánková – Veselá, která při výrobě hlídala kvalitu.

O vás je známo, že máte rád hudbu, máte k ní blízko?
Ano.  Od mala jsem zpíval v Brně ve sboru Františka Lýska a podle barytonisty Eduarda Hrubeše to bylo nadějné. Jenže mám trochu vadu řeči a byl jsem líný poslouchat logopedy. Ale stačilo to na to, abych zpíval ve výpomocném sboru v opeře. Takže dodnes umím zpaměti některé opery, které režíroval pan režisér Věžník a dirigovali pánové Pinkas, Chalabala, Liška, Nosek a další. A do opery i na koncerty chodím stále rád.

Jste už ve věku, kdy byste mohl chodit jen na kulturu, ale vy ještě pracujete.
To víte, že ano. Když jsem v roce 2000 skončil jako rektor VUT, přemýšlel jsem, co bych mohl dělat. A zahájili jsme tu celoživotní vzdělávání pro seniory a vstoupili do sítě EUCEN, což je evropská síť pro celoživotní vzdělávání. Za dva roky jsem převzal Asociaci Univerzit Třetího Věku (AU3V) a v současné době máme v ČR na 23 veřejných vysokých školách přes 45 tisíc seniorských studentů. No není to úžasné?

Úžasné je, že pořád máte obrovský elán a záběr a že neztrácíte optimismus. A mimochodem, vy jste Brňák?
A víte, že ne? Narodil jsem se v Olomouci. V Brně jsem ale od roku 1946, takže Brno považuji za svůj domov a už to měnit nebudu.

Děkuji za rozhovor                                                                          

Karla Hofmannová

 

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307