Biskupák, Kravák, Špilas – všude se hraje

Kde jsou ty časy, kdy divadla koncem června spustila oponu a herci se až do září rozjeli kutit na svých zahrádkách u chalupy na Vysočině. A ti žádanější točit filmy. Letos kvůli téměř celosezónní stopce takřka všechny brněnské soubory přes léto dohánějí, oč je připravila prokletá virová pandemie.

Dominantním tématem baletu Romeo a Julie je nepřátelské rozdělení společnosti, z jejichž protipólů oba milenci pocházejí. Foto: Ctibor Bachratý

Hraje se zejména pod širou oblohou. Jak na Biskupském dvoře u Zelného trhu, tak na hradě Špilberku, ale také v amfiteátru na Kraví hoře nebo na místě bývalého minigolfového hřiště u stadionu na Kounicově ulici.

Ačkoliv s akustikou to na nádvoří Špilberku není kdovíjaké, pokud se vydaří teplý hvězdný večer, i operní kus tady má své kouzlo. Třeba Rossiniho Lazebníkem sevillským zde Národní divadlo Brno (NdB) vykopává svou letní produkci hned 1. července, aby jej pak nabídlo i 12. srpna, s Pucciniho La bohème o den později. A milovníci baletu NdB zamíří na Biskupský dvůr, kde se od 14. do 18. července nechají okouzlit Prokofjevovou nesmrtelnou hudbou k Romeovi a Julii v úpravě uměleckého šéfa brněnského baletu Mária Radačovského.

„Biskupák“ tradičně obsazuje také Městské divadlo Brno (MdB) a jeho velkoryse vypravené kusy. Letošní novinkou je ztřeštěný muzikál Napoleon aneb Alchymie štěstí, v němž britský politik Winston Churchill sní o slavném francouzském vojevůdci, zatímco jeho novomanželku mu pomáhají hledat brněnští plotňáci. Můžete jej vidět od 8. do 11. července. Předtím tu od 2. do 6. července MdB hraje pohádku O statečném kováři, vytvořenou podle stejnojmenného filmu z roku 1983. Hudbu pro ni složil Petr Ulrych.

Divadlo Bolka Polívky také míří pod nebe, a to do amfiteátru umístěného vedle plaveckého areálu na Kraví hoře. 17. července tu Brno zhlédne hořkou komedii Paula Elliota S láskou Mary, kde hraje například Veronika Žilková nebo Eva Novotná. V dalších hrách se představí kromě jiných Iva Janžurová, Bára Hrzánová, Chantal Poullain, Milan Šteindler, Karel Roden, Simona Stašová, Eva Holubová, Jana Plodková – a ve svém autorském kusu DNA samozřejmě též principál Bolek Polívka se svou dcerou Annou. Hraje se tu denně až do půlky srpna.

A konečně BuranTeatr hostí po celé prázdniny na venkovní scéně vedle stadionu na Kounicově ulici četné divadelní, taneční i hudební hosty z celé republiky.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307