Brno INdustrial

1. – 30. 4. 2020

Brno je unikátním místem s autentickou atmosférou a v oblasti architektury je známé především tou funkcionalistickou. Ta i letos městem rezonuje a k ní se přidává architektura industriální. V roce 2020 oslaví 90 let od své dostavby vila Tugendhat a připomeneme si 150 let od narození významného architekta a brněnského rodáka Adolfa Loose. TIC BRNO připravil navíc originální projekt Brno INdustrial, který zkoumá a představuje fungující i zaniklé industriální stavby, příběhy slavných rodin a také současné kreativní průmysly.

Brno INdustrial

Brno industriální

TIC BRNO letos doplňuje téma brněnské architektury o industriální linku – zkoumá a představuje fungující i zaniklé industriální stavby, příběhy slavných rodin a také současné kreativní průmysly. Město Brno stálo totiž téměř tři sta let v čele světového textilního průmyslu. „Z tohoto období nám zbylo několik budov, několik příběhů, které v roce 2020 představujeme. Téma pojímáme rozmanitěji a kromě historie textilního průmyslu navazujeme současností, kreativními průmysly a průmyslovými stavbami v Brně, které nám denně pomáhají v plynulém fungování města,“ popisuje nový projekt Brno INdustrial Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

České země patřily k těm nejprůmyslovějším v Evropě. V Brně nenajdete žádné doly, hutě či železárny, přesto město stálo v čele světového průmyslu téměř tři století. V čele textilního průmyslu. Díky jeho budování a rozvoji Brno vzkvétalo a stala se z něj kulturní metropole s unikátní architekturou. Přelomové události 20. století pozici města i jeho tvář významně poznamenaly, všechna vlákna ale zpřetrhat nedokázaly.

Do dnešní doby tak v Brně zůstaly některé klíčové průmyslové stavby a především silné příběhy rodin, které slávu Brna budovaly. Na tomto základě v posledních letech vyrůstají úspěšné kreativní průmysly. Čerpají z bohaté historie a inspirují se současnou uvolněnou atmosférou, která v Brně panuje.

Pojem „industrial“ ze své definice označuje nejen všechny průmyslové památky a brownfields, ale také veškerou kulturní a estetickou zkušenost s touto tematikou spojenou. Brno INdustrial, za kterým stojí TIC BRNO spolu s partnery, v roce 2020 představuje město přesně touto optikou. Nabízí mix historických souvislostí, průmyslových památek a fungujících staveb, příběhů i současného kreativního dění. Prozkoumáte díky němu Brno od podzemí až po komíny a od zakladatelů textilního průmyslu až po současné módní značky.

Již nyní se můžete projít stezkou Poznejte moravský Manchester nebo si Moravský Manchester zahrát jako poznávací hru. V tisku je průvodce Designový kousek z Brna, ve kterém kromě současného textilu najdete třeba i doplňky, v plánu jsou přednášky, komentované prohlídky, vyhlídková jízda na téma Paláce průmyslové aristokracie, tematické tiskoviny včetně autentického průvodce TO JE BRNO III., otevření Industriální stezky u řeky Svitavy nebo revitalizace či otevření nových prostor brněnského podzemí.Brno funkcionalistické

Samozřejmě ani na funkcionalismus TIC BRNO v roce 2020 nezapomíná. „Architekturu považujeme za jednu z hlavních komunikačních linek a na přípravě tištěných průvodců spolupracujeme s těmi nejlepšími v jednotlivých oborech. Na ty o funkcionalismu jsme proto nemohli vybrat nikoho jiného než BAM – Brněnský architektonický manuál. Po Loosovi, Wiesnerovi a Fuchsovi budou následovat dvě brožurky obecnější, věnující se moderní a současné architektuře. A již tradičně zveme také na vyhlídkovou jízdu minibusem za funkcionalistickými skvosty,“ popisuje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.


www.GOtoBRNO.cz
www.brnoindustrial.cz

foto: Mosilana © Martina Petříková

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307