Brno očima Ivana Motýla

Vlakové soupravy mezi Ostravou a Brnem jsou veterány na kolejích a z vagónů se stále „dělá potřeba“ rovnou na pražce. Průvodčí jsou nerudní a jídelní vozy dávno odstavené v depech. Jede se v nacpaných vozech a se zpožděním, čas se tu zastavil v osmdesátých letech, schází jen ozbrojená stráž železnic.

Každá cesta ale naštěstí jednou končí a ty moje obvykle v některém z brněnských kulturních stánků a posléze v hospodě. Nedávno mě třeba nadchl režisér J. A. Pitínský a jeho Otvírání studánek Alfréda Radoka v Mahenově divadle, od první minuty emoční atak na divákovy smysly, když dětský dívčí sbor nečekaně zapěje z ochozů nad lóžemi. Červencové Brno mám ale spojené hlavně s Měsícem autorského čtení, což jsou také emoce. Pro spisovatele totiž není úplně obvyklé, aby hodinu předčítal z díla, neboť mnozí jsou introverti, nebo mají trému či tak tichý hlas, že se divák v sále bojí špitnout (hostitelem je tradičně divadlo Husa na provázku). Pak se ale na jevišti zjeví Arnošt Goldflam, J. H. Krchovský nebo Iva Pekárková a hřmotnými výstupy ukážou spisovatele i jako tribuny lidu.

Je to také literární pouť, letos za účasti jednatřiceti nejlepších španělských spisovatelů. Nejen že připutují ze země s jedním z nejpromodlenějších poutních míst na světě (Santiago de Compostela), ale navíc se pořadatelé z nakladatelství Větrné mlýny setkají tváří v tvář s potomky největšího bojovníka s větrnými mlýny v dějinách literatury (Don Quijote).

Těším se na první večer (1. 7.) s bestselleristou Domingo Villarem, tvůrcem populárního inspektora Leo Caldase. I na večer poslední (31. 7.), na němž básník Ernesto Pérez Zúñiga promluví za madridské poety k moravským básníkům a chvíli po ukončení produkce se snad všichni setkáme na pivu v blízkém výčepu U Poutníka. A ráno Zúñiga odfrčí do Polska, na Slovensko a na Ukrajinu, neboť tam všude účastnící téhle unikátní pouti předčítají. Takže poznají i vlak z Brna do Ostravy, jeho plné vagóny a toalety bez vody, vše okořeněno nečekanou výlukou, které jsou na trati vyhlášenou specialitou.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307