Brno očima Maxima Velčovského

Brno zná Maxim Velčovský již z dob svého studia na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, kam z Prahy dojížděl. Spíše to bývá obráceně, za studiem se jezdí do hlavního města, on však kvůli odbornosti zvolil opačnou cestu.

Jihomoravskou metropolí tak projížděl každý týden po několik let a autobus vždy zastavoval v motorestu hned kousek za Brnem, aby si cestující, stejně jako řidič, mohli dát polévku a guláš. S postupem času a přibývajícím počtem cílených cest, kdy Brno nebylo již jen místem na trase, objevil Maxim Velčovský celou řadu dalších zákoutí a míst, pro která je toto město pro něj jedinečné:

„Mám rád atmosféru brněnských bulvárů s projíždějícími tramvajemi, kde obrubník neodděluje chodník od vozovky. Mám rád korzující občany ve městě s kavárnami, bary a hospodami, které atmosférou překonají i ty pražské. Mám rád drogerii na Orlí, co nabízí barevný hřebeny. O půlnoci pozoruji kouřící dopravní značky, zdejší bar, který neexistuje neustále servíruje dostatek vody k alkoholickým nápojům a kolem čtvrté ranní nabídne vývar v ceně na zapravení trávení. Mám z Brna krásný pocit,“ říká.

Brnu je tak věnován i jeden originální exponát na jeho právě probíhající výstavě Vše za 39 v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně. Zeď potažená tapetou ze svršků donesených Brňany, která připomíná sešívanou patchworkovou deku, je transformací jednoho z jeho dřívějších projektů „Jde o stěnu složenou systémem dlaždic, které jsou potažené vzorkem města, ve kterém ty věci nakupuju nebo které mi lidé nosí na místo,“ říká Velčovský. Brno očima Maxima Velčovského V tomto případě jde tedy o „vzorek“ města Brna, který si můžou návštěvníci přijít prohlédnout až do 22. května.

Způsob, jakým znovu použil Velčovský již obnošené svršky, vychází z jeho celkového přístupu k designu: „Jsem trochu divnej designér. Snažím se staré tvary vracet do hry, zneužívám tvarosloví supermarketové ,krajiny‘, reaguju objektem na nějakou příčinu. Miluju improvizaci, zajímá mne experiment a proces je pro mne často důležitější než výsledek,“ říká o své tvorbě autor. Prostředím obchodních domů se inspiroval i při instalaci probíhající retrospektivy realizované k jeho nadcházejícím čtyřicátinám. Návštěva expozice je rozhodně neobyčejným zážitkem (nejen) pro každého Brňana.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307