BRNO16 je uprostřed ničeho

Říjen bude opět ve znamení těch nejzajímavějších krátkých filmů z celého světa. Od 14. do 17. proběhne 61. mezinárodní filmový festival krátkých filmů BRNO16, který nabídne tradiční mezinárodní soutěž, národní soutěž Československá 16 a bohatý doprovodný program. Na co přesně se můžete těšit, prozradí ředitel festivalu Milan Šimánek.

BRNO16 je uprostřed ničeho

Mezinárodní filmový festival krátkých filmů BRNO16 chystá už svůj 61. ročník, to je docela úctyhodné číslo.

No, zrovna o to vzbuzovat úctu nám moc nejde. Ale děkujeme. Většina z nás je na festivalu od roku 2012, a to už je také vlastně dost ročníků. Říkáme, že je to nejdéle kontinuálně probíhající festival v České republice, a je to asi i pravda. Ale BRNO16 je stále v podstatě mladý festival, stejně jako my.

Jsem rád, že se tak stále cítíte, projevuje se to nějak na festivalu?

Doufáme, že ano. Jsem například pyšný na náš vizuál, který pro nás dělá studio The Rodina. V programu se snažíme jít s dobou, například už druhý rok připravujeme v rámci doprovodného programu videoherní sekci a v současné době se snažíme festival dostat z kina více i do on-line prostoru.

To možná není jen vaše volba, narážím samozřejmě na současnou situaci s epidemií.

Je to tak, ale už dávno jsme se naučili brát veškeré komplikace jako výzvu naučit se něco nového. Připravovat festival dva roky za sebou stejně, to je luxus, který jsme zatím neměli. A vstoupit do on-line prostoru jsme se vlastně už odhodlávali dlouho, jen nás zase někdo vzal na loďku a strčil uprostřed jezera do zad.

To je téměř jako motto vaše letošního festivalu Uprostřed ničeho. Témata se týkají hlavně doprovodného programu, soutěžních filmů se netýkají.

Ano, hlavní část festivalu tvoří soutěž krátkých filmů z celého světa, do které vybíráme to, co je nejzajímavější a co chceme lidem ukázat. Každý rok je to přibližně čtyřicet filmů. K tomu máme druhým rokem soutěž filmů z České a Slovenské republiky, říkáme tomu národní soutěž.

Říkáte z celého světa, z jakých nejvíce takříkajíc exotických zemí vám letos dorazily filmy?

Tuhle otázku naprosto nesnáším. Pojem exotický patří do obchodu s vonnými tyčinkami. Na poli filmu nic jako exotika již dávno není. Loňským vítězem byl film z Filipín a rozhodně si to svou kvalitou zasloužil. Hlavně na poli artových filmů patří asijské či africké země často ke špičce.

Dobře, budu se snažit volit příští otázku více opatrně. Na co se diváci mohou letos nejvíc těšit?

Vedle soutěže, která je rozhodně něčím, co by si nikdo neměl nechat ujít, je vždy těžké vybrat jen jeden blok. Kdo má rád experiment, nemůže si nechat ujít výběr skvělé rakouské distribuční společnosti sixpackfilm. Nebude chybět ani na míru ušitý program z Národního filmového archivu. Pokud si chcete doplnit mezery, můžete vidět kompletní letošní oscarové krátké filmy. Na sobotu chystáme interaktivní program pro děti o historii filmu. A samozřejmě již zmíněná herní sekce, kterou pořádáme ve spolupráci s festivalem Gamer Pie.

Jak hry souvisí s filmy?

Vlastně docela dost. Filmaři běžně nacházejí práci v herních studiích, vývojáři se nechávají inspirovat filmy a jejich fanoušci to poznávají. Klasickým případem je třeba slavná Mafia, kterou tady budeme prezentovat. Ale zavítáme i do světa textových her, kde se musíte obejít prakticky zcela bez obrazu. Vlastně vždy je to o fantazii a umění odvyprávět příběh.

Děkuji za rozhovor!

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307