České korunovační klenoty na dosah

28. 1. – 31. 3. 2015
letohrádek Mitrovských v Brně, Veletržní 19

Výjimečnou výstavu, která představuje mistrovské repliky korunovačních klenotů, je možné zhlédnout v brněnském letohrádku Mitrovských až do 31. března letošního roku. Po premiérovém uvedení výstavy v Praze se jedná teprve o její první reprízu.

České korunovační klenoty na dosah

Vystavené exponáty doplňují zajímavosti z mnohasetleté historie originálů klenotů, které jsou uloženy v Korunní komoře Svatováclavské kaple v katedrále sv. Víta na  Pražském hradě. Dobu vzniku klenotů přiblíží rozšířený koncept výstavy zaměřený na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie – Karla IV.

Letohrádek Mitrovských v Brně, jako první kulturní památka v ČR, představí v souvislosti s blížícím se 700. výročím od narození krále a císaře Karla IV. (v r. 2016) mistrovské repliky klenotů, ale i listin, pečetí a knih (z majetku Moravského zemského archivu) a mnoho dalších tematických exponátů z období vlády Karla IV. – např. kopie středověkých zbraní, oděvů a obuvi nebo 3D modely – socha vladaře, hrad Karlštejn…

Návštěvnicky atraktivní a moderní zpracování expozice (velkoformátové fotografie, texty, videa atd.) doplní interaktivní prvky pro nejmenší návštěvníky.

Autorem mistrovských replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské. Na mimořádné realizaci  poctivé zlatnické práce (královské i císařské koruny, potažmo dalších klenotů) se podíleli také špičkoví slovenští šperkaři – manželé Cepkovi.

Výstava je přístupná denně kromě pondělí, úterý–pátek 9–17 h., soboty a neděle 10–17 h. Bližší informace o výši vstupného a organizaci prohlídek naleznete na www.letohradekbrno.cz.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307