Cesty varhan po stopách století

3. – 24. 6. 2015
kostel Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů), kostel sv. Augustina, kostel J. A. K

Brněnský varhanní festival oslaví půlkulaté výročí

Stalo se již tradicí, že během měsíce června mají milovníci varhanní hudby výjimečnou příležitost zaposlouchat se do majestátního zvuku královského nástroje.

Cesty varhan po stopách století

V období od 3. do 24. června se uskuteční již 35. ročník Brněnského varhanního festivalu. V letošním roce bude součástí programu šest koncertů v Brně, na nichž se představí umělci z Lucemburska, Francie, Německa i České republiky. Jednotlivé koncerty budou realizovány v jezuitském kostele na nově postaveném koncertním nástroji, dále v Červeném kostele i kostele sv. Augustina. Varhanní hudbou se mohou posluchači potěšit také v mimobrněnském prostředí – ve Vyškově, Valticích a Kuřimi. Stejně jako v předchozích ročnících koncerty vyplní červnové středy, které navíc doplní pondělní prémiový koncert a nedělní nešpory.

Program letošního ročníku i jednoho ze seminářů reflektuje významné životní jubileum českého skladatele, brněnského rodáka Zdeňka Pololáníka. Autorovi a jeho tvorbě je věnován mimo jiné i zahajovací koncert, na kterém zazní vedle varhanního díla také premiéra jeho skladby pro varhany a klavír v podání Hany a Ivy Bartošových. Program festivalu zpestří vystoupení Pěveckého sboru Masarykovy univerzity a Královopolského chrámového sboru.

Brněnské umělkyně, Hana a Iva Bartošovy, zahájí festival v jezuitském kostele ve středu 3. června, druhý koncert v kostele sv. Augustina představí 10. června  interpreta z Lucemburska, Paula Kaysera. Do tónů francouzských motivů v podání  Stéphana Béchyho je možné se zaposlouchat na třetím koncertě 17. června opět v jezuitském kostele.

Prémiového koncertu v kostele sv. Augustina – v pondělí 22. června – se ujme německý varhaník Johannes Götz. Na závěrečném koncertě, 24. června, v jezuitském kostele, vystoupí další německý varhaník Reinhard Seeliger. Celý program obohatí nedělní hudební nešpory v Červeném kostele – 7. června, kde vedle opavské sopranistky Olgy Procházkové usedne za varhany brněnský varhaník František Šmíd. Přijměte pozvání a přijďte se zaposlouchat do cest varhan po stopách století. Další informace naleznete na www.varhany.nomi.cz.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307