CHCI BÝT BLÍZKO

Své malé artové nakladatelství Blízko sbalím do batohu. Obývací pokoj mám zaskládaný knihami, které se pomalu snažím dostat ke čtenářům. Představovala jsem si, že budu schopná vydávat dvě až tři knihy ročně, ale teď už vím, že musím zpomalit, když jsem na vše sama.

CHCI BÝT BLÍZKO

O založení vlastního nakladatelství jsem přemýšlela dlouho, ale teprve před půl rokem jsem našla odvahu vydat se na tuto velmi osobní a často osamělou cestu.

K rozhodnutí vydávat knihy sama mne přivedly rozporuplné pocity i zkušenosti ze spolupráce s malými i jedním velkým nakladatelstvím. Za devět let snah o publikování poezie i prózy jsem dospěla k zásadnímu kroku. Chci být blízko a zůstat blízko především sama sobě. Vlastním nápadům, kreativitě a hlavnímu záměru – pokusit se tyto myšlenky i vize přenést do knižní podoby. Nechci dělat kompromisy ani co se vizuální podoby týče a nebojím se dát ilustrátorům i grafikům při jejich zpracování knih naprosto volnou ruku. Plním si sen, byť jsem se k němu dopracovala až po čtyřicítce.

A protože příběhy dlouho nosím v hlavě, promýšlím je a vlastně s nimi žiji, dokáži jim dát tu správnou formu třeba až po mnoha letech. To je případ novely Půjčovna andělů. Před 22 lety mne v třebíčské židovské čtvrti napadlo, že by v Opuštěné ulici mohla existovat Půjčovna andělů, kam lidé chodí, když potřebují pomoc. Je to zvláštní antikvariát, v němž žije dívka se dvěma srdci. Do opuštěného ghetta ji nechali vystěhovat, protože společnost znepokojuje i šokuje její přílišná dobrota. Byl to jen námět, který jsem vždy s různými časovými intervaly znovu a znovu rozpracovávala a snažila se ho vhodně uchopit. Ubíhala léta a já jsem s tou dívkou i půjčovnou splynula. Najednou mi stačilo pohrávat si s tím příběhem v myšlenkách a nenutila jsem se do psaní. Měla jsem původně představu o románu, ale když jsem o minulých prázdninách skutečně soustředěně psala, zjistila jsem, že z nápadů spíše ubírám. Třebíč je moje rodné město a vnímám, jak se ze židovské čtvrti stávají vlastně jen kulisy pro turisty. Poslední žijící obyvatelkou židovského původu je paní Susana Urbanová. Často poslouchám její vyprávění a uvědomuji si, jak z domů a na pohled krásných zákoutí už dávno zmizel autentický život.

Na to vše jsem myslela nedávno v Zadní synagoze, kde knihu křtila dokumentaristka Theodora Remundová. Chci, aby po mně něco hodnotného zůstalo, přestože život vyprchá.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307