Divadlo v šuplíku

Tvoření „do šuplíku“ jsem si vždy spojovala s náčrty drobných dílek. Nepomyslela bych si donedávna, že se nám v šuplíku ocitne celá divadelní inscenace. Jedna z těch nechtěných novinek, které přinesl covid. Naopak vítaným (a také covidem způsobeným) byl neobvykle soustředěný a nerušený průběh zkoušení.

Ovšem v Divadle Líšeň nejsme „jednosezónoví“. Některá představení zahajují již své třetí desetiletí a mají za sebou stovky repríz. Proto předpokládáme, že i tato nová hra nám v šuplíku neokorá, ale naopak vyzraje.

Zpověď bachaře je divadelním zúčtováním s obdobím nejhorší nesvobody, kterou naše země zažila – s totalitou stalinistického typu vrcholící v 50. letech justičními vraždami, zákulisně řízenými sovětskými poradci. S touto minulostí jsme se dosud důstojně nevypořádali. Původci zločinů nebyli většinou odhaleni ani potrestáni. Domníváme se, že tato nezpracovaná minulost má svůj vliv i na současnost – jsme svědky přímého vlivu bývalých komunistů a agentů StB na řízení státu i jejich snahy o „bratrskou spolupráci“ s totalitními, agresivními režimy.

Téma hry také rezonuje se současnou karanténní debatou, v níž část společnosti interpretuje covidová omezení jako opatření směřující k ovládnutí občanů či zbavení je jejich práv. Je dobré si proto připomenout, jak fatální a brutální mohou nástroje skutečné nesvobody být. Samozřejmě je velmi náročné udržet si odhodlání k vlastní ohleduplnosti v situaci, kdy bezmocně přihlížíme zoufale chaotickému jednání vládních představitelů. Ale právě tato situace pro nás může být výzvou k nalezení osobní i vzájemné zodpovědnosti.

Rozhodli jsme se novou hru neuvést ve streamované premiéře. Každá naše novinka totiž dozrává do konečné podoby až na jevišti v přímém kontaktu s publikem. Nechceme sebe ani naše diváky ochudit o prožitek tohoto společného výsledku.

Už se moc těšíme na společná setkání i novinky ostatních brněnských divadel. Do té doby buďme on-line. Nakoukněte do šuplíku svého oblíbeného souboru, napište zprávu, ozvěte se. Já určitě virtuálně navštívím své spřízněné místo a pustím si nějaký pěkný kousek brněnské kulturní scény v živém přenosu pravidelného vysílání Káznice Live.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307