Dny židovské kultury v Brně

4. – 14. 9. 2014
všechny akce, není-li uvedeno jinak, se uskuteční v sále ŽOB, tř. Kpt. Jaroše 3,

Myšlenka Evropského dne židovské kultury vznikla v roce 1996. Jejím cílem je prezentovat židovskou kulturu, historii a dědictví v různých městech Evropy. Stalo se zvykem, že každý rok je věnován určitému tématu – židovské kuchyni, každodennímu životu, knihám a podobně. 

Tanec

V letošním roce se hlavním tématem stala Žena v judaismu. Židovská obec Brno a pobočka Židovského muzea v Praze – Oddělení pro vzdělávání a kulturu v Brně – organizují v rámci Evropského dne židovské kultury tyto programy.

Ve čtvrtek 4. 9. v 17 hodin zahájíme vernisáží výtvarných prací Marka Podwala. Mark Podwal je americký umělec, spisovatel, výtvarník, lékař a publicista, který se věnuje především židovské kultuře – historii, legendám a tradicím. Výstava se uskuteční v prostorách Křížové chodby Nové radnice v Brně a potrvá do soboty 13. 9.

V neděli 7. 9. ve 14 hodin máte možnost přijmout výzvu k tanci. Brněnská taneční skupina Miriam představí ukázky izraelských tanců, a pokud se vám zalíbí, můžete si je na místě vyzkoušet. Jednoduché krokové variace, tance v kruhu a hlavně vás čeká veselá zábava.

V pondělí 8. 9. v 18 hodin je připravena přednáška s názvem Trauma a rodina. Po přežitých hrůzách holocaustu jsou zde další generace, které v sobě nesou trauma z této tragédie. Jak se k takovému odkazu postavit a jak s ním dál žít nám poradí skupinová analytička, psychoterapeutka a publicistka Mgr. Helena Klímová.

V úterý 9. 9. v 17 hodin zahájíme vernisáží výstavu obrazů Judity Kopotové. Judita Kopotová, členka Židovské obce Brno, našla své vlastní výtvarné vyjádření, které najdete v jejích obrazech, malbách a kresbách. V roce 2009 byla vyhlášena Obecním úřadem v Kohoutovicích ve výtvarném oboru v malbě jako „Talent Kohoutovice“.

Středu 10. 9. v 18 hodin zpestří program Dnů židovské kultury v Brně hudebně literární pásmo Stověžaté blues z Maiselovy ulice. Ze své poezie a povídek bude číst pracovnice pražské židovské obce, spisovatelka Vlasta Rut Sidonová. Své písně zahraje hudební skladatel a kytarista Josef Gušlbauer.

Ve čtvrtek 11. 9. vás Pavel Fried, místopředseda brněnské židovské obce, pozve na besedu s ministrem kultury Danielem Hermanem. Na slovíčko, pane ministře je podvečer otázek a odpovědí na témata, která osloví každého, kdo se zajímá o kulturní dění kolem sebe.

V neděli 14. 9. vás provedeme brněnským židovským hřbitovem. Komentovaná prohlídka s lektorkou Židovského muzea v Praze, Kateřinou Suchánkovou, se uskuteční v 10.30 a ve 12.30 hodin. Vzhledem k tomu, že o tyto prohlídky bývá velký zájem, je nutno svou účast nahlásit na e-mail: katerina.suchankova@jewishmuseum.cz.

Bližší informace najdete na www.zob.cz. Vstupné kromě vernisáží, které jsou zdarma, je 30 Kč, pro držitele SeniorPasu 10% sleva. Těšíme se na všechny, kteří se chtějí dovědět něco zajímavého.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307