Do brněnských lesů na procházku i za zážitky

Víte, že Brno vlastní největší městské lesy v ČR a pro svoje občany prostřednictvím akciové společnosti Lesů města Brna buduje stále nové a nové cíle výletů? Stačí si jen vybrat podle toho, co vás zajímá a kolik máte času.

Lesní naučné stezky

Lesy města Brna budují svoje naučné stezky s cílem přiblížit veřejnosti nejen život v lese, ale i nelehkou práci lesníků. V současné době jich máme postavených devět a na každé najdete něco zajímavého nebo objevíte nové kouty našeho kraje. V Brně jsou čtyři, z nichž asi nejznámější a nejvíce navštěvované jsou dvě v oboře Holedná, která je svojí polohou i funkcí sama o sobě mimořádná. Třetí vede podél řeky Svratky a čtvrtou velmi atraktivní stezku s množstvím interaktivních a sportovních prvků najdete v lesoparku Akátky.

 

Rozhledny

Rozhledny jsou vděčné cíle cest, díky nimž se můžeme kochat nekonečnými výhledy do krajiny v Brně a okolí. Zejména u té nejnovější v Jundrově lze očekávat větší počet zájemců o zážitek. Tato rozhledna získala i přesto, že byla otevřena až na sklonku roku, první místo v hodnocení celorepublikového klubu přátel rozhleden v Česku za rok 2020. Je mimořádná svojí výškou 35 metrů, kovovým tělem ve tvaru kmene dubu a umístěním přímo u obory Holedná. Nesmíme ale zapomenout ani na dříve postavené rozhledny, protože každá z nich je něčím mimořádná. Rozhledna na Ostré horce v Soběšicích je celokovová a v 19 metrech z ní můžeme vidět severní části Brna, část Pálavy nebo nedalekého Moravského krasu. Rozhledna na Babím lomě neohromí svojí výškou (15 m), ale spíše robustní stavbou válcovité věže z betonu s železným ochozem a umístěním na skalnatém hřebenu s mimořádným výhledem až na vrcholky Alp.

 

Studánky a retenční nádrže

Pokud máte rádi jeden jasný cíl cesty a zapadlé kouty přírody bez lidí, mohu vám doporučit procházku za našimi studánkami a retenčními nádržemi. Tato místa jsou vhodná nejen pro rozjímání a vyčištění hlavy od starostí běžného dne, ale také velmi nutná z hlediska zadržování vody v krajině a zvyšování druhové pestrosti rostlin i živočichů v dané lokalitě. Vyskytují se většinou v rozlehlejších lesních komplexech. V okolí Hořic u Blanska najdeme Hančinu studánku, studánku V Pařízkách a Hořickou retenční nádrž. O kousek dál je nádrž Bukovec a Šebrovská. Další studánky i retenční nádrže můžeme najít v Lažánecko-Heroltickém krasu.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307