DO DIVADLA ZVE ANNA STRÁNSKÁ

Tak jako je u kinematografie již zavedený termín artový film, u divadla bychom se mohli pokusit o totéž. Škatulkování bývá leckdy ošidné, nicméně mé pozvání směřuje do divadelních vod „artových“. Tedy, řekla bych, takových, které vzdorují prvoplánové komerci a podbízivé zábavě.

DO DIVADLA ZVE ANNA STRÁNSKÁ

HaDivadlo má za sebou v rámci 44. sezóny, věnované fenoménu „práce“, první premiéru, dramatickou prvotinu Maxima Gorkého Měšťáci – u nás pod názvem Maloměšťáci, v úpravě a režii Ivana Buraje. Síla realismu a až filmového střihu. Alespoň některé scény společných situací obyvatel jednoho domu zajisté poznáme všichni – i po více než sto letech od jejich napsání na jevišti vyvstávají až příliš povědomě. Rozkreslení vztahových linek mezi jednotlivými postavami odkrývá mezigenerační nedorozumění, chvíle naprosté krutosti, nespravedlnosti, neštěstí… Nikdo nebere ohledy na nic a na nikoho. Příroda kolem začíná umírat, zatímco lidé se topí v narcismu, ve svých komplikovaných vztazích a malichernostech.

A protože zájem o svět, myšlení i citlivé vnímání je potřeba udržovat a pečovat o ně každý den, mé další kroky vedou za těmi, kterým věnujeme do určitého věku péče nejvíce – za dětskými dušemi, do Divadla Polárka. Ta přišla už před časem s moc pěknou a úctyhodnou aktivitou, tzv. zavěšenou vstupenkou. Za 100 Kč ji můžete koupit a věnovat přes spřátelené organizace dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, které by se do divadla za normálních okolností stěží dostaly. I stokoruna za vstupenku může být totiž v rozpočtu rozhodující, natož vstupenka do divadla, které je, přiznejme si, spíše okrajovou záležitostí. A teď každý, kdo může, alespoň pro jednu Zavěšenou vstupenku do Polárky!

Na co se pak v Polárce jít podívat? Jedna z nejkrásnějších knih (nejen) pro děti o vztahu člověka k přírodě, zvířatům, zkrátka celému světu, o moudrosti, laskavosti, o tom, jak dobře žít – Škola Malého stromu – na jevišti v režii svébytného tvůrce Jana Kačeny, pro děti od 5 let. A abychom v březnu zůstali v divadle u přírody i nadále, z edice pro ty úplně malinké, do 3 let, se v Polárce v režii Gabriely Ženaté rýsuje inscenace Co šeptají stromy. Premiéra bude 23. března 2019.

Takže nejdřív s dětmi do Polárky, pak do HaDivadla a potom do lesa!

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307