Do divadla zve dramaturg Miroslav Oščatka

Uršula. Pod tímhle jednoduchým názvem se skrývá vyprávění o lidech, kteří chtějí žít a touží po různých věcech, ale nakonec to z rozličných důvodů dopadne tak, jak nikdo nechce. Ve středu pozornosti přitom stojí žena, která pod silou vášně a nešťastnou náhodou zabije svého manžela. Vlastně je to příběh vražedkyně, který se skutečně stal – dramatizace románů Uršula a Rubato Rudolfa Slobody je inspirována skutečnou událostí.

Na jevišti všude stojí skříně, občas se tancuje, často zní skvělé i dojemné slovenské písně, odevšad proniká realita socialistického Slovenska konce 80. let. A nad vším stojí holubník s živými holuby. Takhle nějak vypadá režie Jana Antonína Pitínského, který podle mého patří dlouhá desetiletí mezi nejpozoruhodnější a nejoriginálnější zjevy české divadelní režie. A co je nejpodstatnější – díky tomu všemu se diváci seznámí se slovenským autorem Rudolfem Slobodou, který patří mezi nejuznávanější slovenské spisovatele 20. století. Dílo postavené na vlastních životních zážitcích a životních zkušenostech. Brilantní vypravěčský styl. Myšlenková a pocitová upřímnost. A přitom u nás o něm prakticky nic nevíme...

Zapamatovatelné herecké výkony starší i mladé generace, dokonce skuteční slovenští herci a autentická slovenština. Otázka viny, příčin a důsledků, marasmus slovenské vesnice, běsi, které v sobě nese nejen samotná vražedkyně, ale i všichni lidé kolem ní – její sousedi. A samozřejmě láska a žárlivost a erotika a osamělost a hledání smyslu života.

To je můj tip na divadelní představení v únoru. Vidět to můžete v Divadle Husa na provázku 15. a 16. února. Pak už nikdy – je to totiž derniéra.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307