DO DIVADLA ZVE JAN ŠKUBAL

V čase adventním bych vás rád pozval do Studia Marta. V posledním týdnu před Vánocemi můžete navštívit všechna představení, která jsme pro vás v této divadelní sezóně až doposud nastudovali. Uvidíte v nich studenty z různých oborů Divadelní fakulty JAMU – Ateliéru činoherního herectví, Ateliéru fyzického divadla a Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících.

DO DIVADLA ZVE JAN ŠKUBAL

Právě posledně zmiňovaný ateliér nabídne v polovině prosince premiéru představení „Srdce v prachu, oči planoucí“ inspirované životem a dílem dvou na první pohled odlišných osobností: hudebního skladatele Leoše Janáčka a indického básníka bengálského původu Rabíndranátha Thákura. Kouzlo inscenací z produkce Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících tkví v propojení světa většinové populace a lidí se sluchovým omezením. Výsledný tvar je pak srozumitelný pro všechny. Režie se ujala Adéla Kratochvílová.

Inscenace „Hamlet a tma“ je kolektivním dílem Ateliéru fyzického divadla pod pedagogickým vedením Pierra Nadauda. Studenti tohoto oboru používají jako základní výrazový prostředek pohyb, tělo, gesta. Přesto se dočkáme i vokálního projevu, včetně zpěvu. Výrazná vizuální složka inscenace podporuje „temnou“ atmosféru, ale nikterak nezastiňuje výkony herců, kteří nenásilnou formou nutí diváka klást si existenční otázku, aniž by reálně zazněla. A pozor, prosincová repríza je předposledním uvedením, plánovaná derniéra je už v lednu 2019.

Ateliér činoherního herectví nabízí zatím dva projekty. Prvním je autorský počin s názvem ISBN, pod kterým je podepsaný student režie Martin Hodoň společně s kolektivem. Fráze „generační výpověď“ se mi jeví jako otřepaná, a tak bude nejlepší, když se přijdete sami podívat a zjistíte, jaké sdělení nám tvůrci přináší. Druhým projektem činohry je absurdní drama „Konec hry“ klasika žánru Samuela Becketta. Odpověď na nevyčerpatelnou otázku o smyslu existence hledá student režie Adam Steinbauer spolu s dalšími inscenátory.

Jako závěrečné doporučení jsem vybral akci ryze sváteční. Tradiční Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby se koná v pasáži Alfa přímo na Štědrý den, ale můžete ji navštívit i v jeho předvečer. Není to sice čistě divadelní žánr, ale vždyť jsou Vánoce. Tak šťastné a veselé…

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307